דף הבית » קוסטה ריקה: רקע כללי לפני טיול לקוסטה ריקה

קוסטה ריקה: רקע כללי לפני טיול לקוסטה ריקה

קוסטה ריקה ממוקמת במרכז אמריקה והיא מדורגת כאחד היעדים המתויירים ביותר בעולם. אחד ממקורות ההכנסה העיקריים של קוסטה ריקה הוא תיירות. טיול לקוסטה ריקה לא שלם בלי לעבור באחד מיערות הגשם שלה, בלי לבקר בחופי שני האוקיינוסים שבה ובלי לחוות לפחות חלק מאטרקציות (רובן ככולן קשורות לטבע) שבה.

תוכן בקוסטה ריקה
תוכן בקוסטה ריקה

למרות שקוסטה ריקה מאוד קטנה (היא מכסה רק 0.03 אחוז משטח הגלובוס) היא שומרת בגאווה על 5 אחוזים מהמגוון הביולוגי הקיים בעולם כולו. 26 אחוז משטחה מורכבים מאיזור שימור וטבע מוגנים.

קוסטה ריקה ממוקמת במרכז אמריקה, ומחברת בין צפון ודרום אמריקה. היא גובלת בניקרגואה בצפון ובפנמה בדרום. בגלל מיקומה, מזג האוויר בה חם יחסית באופן כללי אבל באיזורים שונים במדינה יש סביבות אקלים שונות (בדומה לישראל). בקוסטה ריקה חיים נכון ל-2022 כ-5 מיליון תושבים.

המדינה מחולקת לשבעה איזורים:

האיזורים של קוסטה ריקה
האיזורים של קוסטה ריקה

היא משתרעת על פני כ-50 אלף קמ"ר והיא רפובליקה דמוקרטית, חופשית ועצמאית. רוב האוכלוסייה בה נוצרית קתולית אבל יש במדינה חופש דת. המטבע של קוסטה ריקה הוא קולון, ושפתה הרשמית היא ספרדית.

תכנון טיולים באנר

בדצמבר 1948 בוטל הצבא שלה על ידי הנשיא לשעבר חוסה פיגרס פרר. השלום הפך לאחד מהעקרונות המרכזיים של קוסטה ריקה ובידל אותה מיתר מדינות מרכז אמריקה.

השפה הרשמית בקוסטה ריקה

ספרדית. חלק גדול מהאוכלוסייה דובר גם אנגלית.

airalo ad

המטבע בקוסטה ריקה

קולון קוסטה ריקאי וסימולו – ¢

חשמל

המתח הנהוג בקוסטה ריקה הוא 110V

ההיסטוריה של קוסטה ריקה

מורשת ותרבות

התרבות בקוסטה ריקה היא במובנים רבים ההשתקפות של המגוון האנושי שלה. ההשפעה השלטת כאן היא מזמן אירופאית וזה בא לידי ביטוי בכל דבר, החל מהשפה הרשמית – ספרדית – ועד לארכיטקטורה של המבנים, הכנסיות הרשמיות ומבנים היסטוריים אחרים. ההשפעה הילידית המקורית פחות נראית לעין, אבל אפשר למצוא אותה בכל דבר, החל מהטורטיות שהן המרכיב העיקרי במטבח הקוסטה ריקאי ועד לקרמיקה בעבודת יד שנמכרת בדוכנים על אם הדרך.

היבט חשוב במורשת התרבותית של קוסטה ריקה הוא האהבה של התושבים לשלום ולדמוקרטיה. הטיקוס (כך תושבי קוסטה ריקה קוראים לעצמם) מציינים בגאווה שהאומה שלהם היא אחת המדינות הבודדות באמריקה הלטינית שבהן דיקטטורה צבאית לא שלטה בפוליטיקה.

הטיקוס (הקוסטה ריקאים)

תושבי קוסטה ריקה גאים בכך שיש להם יותר ממאה שנה של מסורת דמוקרטית ויותר מ-68 שנים ללא צבא. בעזרת הכסף שנחסך, המדינה מסוגלת להתמקד טוב יותר בשיפור איכות החיים של אזרחיה. זו אחת הסיבות הרבות לכך שתושבי קוסטה ריקה, הידועים גם בשם "טיקוס", הם עם כל כך שמח ומסביר פנים.

נכון להיום, ישנן קבוצות אתניות רבות בקוסטה ריקה. בנוסף לאוכלוסיה הילידית יש כאן גם אנשים ממוצא אפריקאי, סיני, לבנוני, יהודי, איטלקי ועוד.

הקוסטה ריקאים מפורסמים במסורת הכנסת האורחים שלהם, הם יוצאים מגדרם כדי לעזור למטיילים, לתת הנחיות או להציע סיוע אחר במידת הצורך. אומרים שהטיקוס הם הנכס הטוב ביותר של קוסטה ריקה. אם יצא לכם להתארח אצל אחד מהם, גם אתם תשתכנעו בכך.

גאוגרפיה

אזורים הרריים נמצאים בכל רחבי קוסטה ריקה בגבהים שנעים בין 1,000 ל-2,000 מטרים. רכס הרי גואנאקסטה, רכס ההרים המרכזי ורכס הרי טאלמנקה הם רכסי ההרים העיקריים המשתרעים לכל אורכה של המדינה. ישנם מספר הרי געש פעילים בקוסטה ריקה: הר הגעש ארנל (Arenal), הר הגעש איראזו (Irazu), הר הגעש רינקון דה לה ויאג'ה (Rincon de la Vieja) והר הגעש טורריאלבה (Turrialba) וההר הגבוה ביותר במדינה, הר צ'יריפו (Chirripo) בגובה של כמעט 4000 מטרים. למדינה יש קו חוף ארוך יחסית משני הצדדים, בצדה האחד נמצא האוקיינוס האטלנטי ובצדה השני האוקיינוס השקט. בקוסטה ריקה מספר נהרות ונחלים שמושכים אליהם חובבי ספורט ימי אתגרי וקיאקיסטים מכל רחבי העולם.

האקלים בקוסטה ריקה

קוסטה ריקה היא יעד טרופי. מראיה ונופיה משתנים במהלך השנה ואפשר לומר שהיא נמצאת במצב מתמיד של התחדשות. ככזו, כל תקופה של השנה היא זמן נהדר לבקר בקוסטה ריקה. התאימו את הטיול שלכם לתחומי העניין שלכם, והחוויה שלכם בקוסטה ריקה תהיה מעבר לכל דמיון.

הנוף של קוסטה ריקה הוא מגוון, מלא בצמחייה עבותה. יש כאן ג'ונגלים, חופים ומגוון רחב של אזורי אקלים. קוסטה ריקה היא מגרש משחקים לחובבי טבע והרפתקנים. בין אתם בעניין של רפטינג, טיולים רגליים, צפרות, צפייה בחיות בר או סתם מנוחה על החוף – יש כאן את הכל.

לא משנה העונה או האזור, תמיד יש משהו מרגש לגלות בקוסטה ריקה. אלה שמוכנים לחצות את העולם כדי לטייל בקוסטה ריקה יודו לעצמם כל החיים על הטיול הזה.

מדוע קוסטה ריקה כל כך מיוחדת?

הטבע בקוסטה ריקה

כאמור, קוסטה ריקה מאוד קטנה אך היא עדיין בין 20 המדינות העשירות ביותר במגוון הביולוגי על פני כדור הארץ מבחינת צפיפות המינים. זה אומר שמספר המינים ב-1000 קמ"ר בקוסטה ריקה דומה למדינות ענק כמו ברזיל או קולומביה.

בואו נשתמש בברזיל כדוגמה. למרות היותה גדולה פי 166 מקוסטה ריקה, יש בברזיל בממוצע 6.5 מיני צמחים, 0.2 מיני ציפורים ו-0.05 מיני יונקים לכל 1,000 קמ"ר. לעומתה, בקוסטה ריקה יש בממוצע 234.8 מיני צמחים, 16.9 מיני ציפורים ו-4.6 מיני יונקים ל-1,000 קמ"ר.

למעשה, עם רק 51,100 קמ"ר של שטח, לקוסטה ריקה יש כמעט חצי מיליון מינים, המייצגים 4 אחוז מהמגוון הביולוגי של כדור הארץ. קראו כאן עוד על הטבע וחיי הבר של קוסטה ריקה.

עגלת השוורים הגדולה ביותר בעולם

עגלת השוורים היא הסמל הלאומי של התחבורה הקוסטה-ריקנית המסורתית והיא גם נחשבת לביטוי של אמנות פופולרית. כך גם לגבי עול העץ שמונח על צווארם של שני שוורים ומאפשר לרתום את הבהמות יחד על מנת למשוך את העגלה. וכל כך חשובים שניהם עד שבעיר האמנים של קוסטה ריקה תוכלו למצוא את עגלת השוורים והעול הגדולים בעולם, שנוצרו על ידי אומנים וציירים קוסטה ריקניים בולטים.

עגלת השוורים הגדולה ביותר בעולם, עוצבה בשנת 2006 ונמצאת בכיכר המרכזית של סארצ'י. גובהה 4 מטרים ואורכה 6 והיא בולטת לא רק בגודלה אלא בעיקר בגלל הצבעים העזים שבהם היא מעוטרת. בימים עברו, עגלות השוורים היו האמצעי העיקרי להכנסת פולי קפה לשווקים כמו גם תוצרת חקלאית נוספת.

העול,הוא בגובה 2 מטרים ובאורך 4 מטרים והוא נבנה בשנת 2007 תוך שימוש במאות ליטרים של צבע לקישוטו.

סארצ'י היא עיר אמנים קוסטה ריקנית והיא יעד חובה לכל מי שאוהב אומנות מסורתית.

האמזונס הקטן

יש מקום בקוסטה ריקה שבו השפע של חיות הבר והמטיילים הופכים לאחד והמים שבו הם למעשה מראה ענקית המשקפת את הירוק השופע מסביב. הפארק הלאומי טורטוגרו מוקף במערכת של תעלות מים טבעיות ולגונות יפהפיות. הפארק ממוקם בצפון הצד הקריבי של קוסטה ריקה והוא ללא ספק האמזונס הקטן של המדינה . זהו גם אחד המקומות החשובים ביותר בעולם להגנה על הצב הירוק וביתם של מינים נוספים כמו תחש הנהרות, התנין האמריקאי ודג הגספר הנחשב למאובן חי.

שמורת tortuguero
שמורת tortuguero

ציפורים מלכותיות כמו אנפה כחולה גדולה, האנפה הגדולה במדינה, והיקאנה האמריקנית המפורסמת בכך שהנקבה מגינה על הטריטוריה בעוד הזכר דוגר על הביצים, משגשגות בסביבת הטבע העשירה הזו. הציפורים כאן כה מגוונות שהן מהוות כמחצית מהמינים המצויים בקוסטה ריקה ועולות על מספר המינים שנמצאים בכל אירופה. ביצות ויערות "מוצפים" הם חלק ממארג בתי הגידול המגוונים כאן.

אבל שמורת טורטוגרו לא עוסקת רק בטבע. בהיותה בצד הקריבי של קוסטה ריקה, היא אחד האזורים המזוהים יותר עם התרבות האפרו-קריבית במדינה. רוב האוכלוסייה כאן ממוצא ג'מייקני והם שומרים על האוכל, הריקודים והמסורת שלהם. המנות שלהם מתובלות ורבות מהן כוללות קוקוס. בקיצור, זו חוויה שמשלבת טבע ותרבות.

נפלאות האש של קוסטה ריקה

כחלק מטבעת האש של האוקיינוס השקט, הרי הגעש של קוסטה ריקה הם מהמהפנטים בעולם. למעשה, האדמה עליה נמצאת קוסטה ריקה היא תוצאה של פעילות וולקנית מורכבת שהתרחשה לפני כ-75 מיליון שנה ועדיין נמשכת גם היום. אם סופרים כל מקום או מכתש שבו התרחשה התפרצות געשית, יש כאן 112 אתרים מדהימים כשרובם והאזורים שמסביבם הפכו לפארקים לאומיים.

הר הגעש ארנאל (Arenal) בקוסטה ריקה
הר הגעש ארנאל (Arenal) בקוסטה ריקה

אחד המוכרים ביותר הוא הר הגעש ארנל (Arenal), שהתפרץ בפעם האחרונה בשנת 1968. עד אז, ההנחה הייתה שהר הגעש הוא רק עוד פסגה של רכס הרים. ההר וסביבתו הוכרזו כפארק לאומי בשנת 1994 ומעיינות חמים תרמיים הם כיום האטרקציה העיקרית של האזור. אל רובם יש שבילים מסודרים וסמוך אליהם נקודות תצפית רבות.

נכון להיום נראה שהפעילות הגעשית נותרה בארנל נמוכה. בשנת 2010, לאחר 42 שנים של פעילות געשית בלתי פוסקת, הר הגעש הפעיל הזה נכנס לשלב המנוחה, ההתפרצויות שלו נפסקו וגם הזרימה הפירוקלסטית ושפיכת הלבה נעצרו.

שאריות עתיקות שהן עדיין תעלומה

למרות שהילידים שחיו בקוסטה ריקה לפני הגעת הספרדים לא בנו מבנים ארכיטקטוניים שמתחרים בפירמידות המאיה של צפון מרכז אמריקה, הן השאירו מאחוריהן כדורי אבן מגולפים בקפידה שמשמעותן נותרה בגדר תעלומה עד היום.

יש 235 כדורי אבן בקוסטה ריקה, כולם שלמים וגודלם נע בין 20 סנטימטרים ועד 2 מטרים. הם נוצרו על פני תקופה של אלף שנים שהחלה בסביבות שנת 400 לספירה ונמשכה עד הקולוניזציה של קוסטה ריקה על ידי הספרדים. רובם נמצאו באיזור דרום האוקיינוס השקט והיוו מרכיב מאוד חשוב בחיי החברה דאז.

כדורי האבן בקוסטה ריקה
כדורי האבן של קוסטה ריקה

הכדורים הללו היו קשורים לאוכלוסיות ואזורים פרה-קולומביאנים שבהם היו כיכרות ושטחים פתוחים. הם היוו כנראה צורת אמנות שנועדה כדי להבדיל בין העיירות השונות. לעתים קרובות הכדורים הונחו בקוים ישרים ויצרו קווים, משולשים או מלבנים עם משמעות לא ידועה.

קבוצות הילידים שיצרו אותם גם עסקו בעבודות מתכת וקרמיקה. איזור החוף של דרום האוקיינוס השקט בקוסטה ריקה הוא המקום העיקרי בו ניתן לראות אמנות פרה-קולומביאנית.

יער הגשם הגדול ביותר בקוסטה ריקה

הפארק הבינלאומי לה אמיסטאד (La Amistad International Park) הוא לא רק הפארק הטבעי הגדול ביותר בקוסטה ריקה עם שטח של כמעט 200,000 דונם, אלא הוא גם הפארק הדו-לאומי היחיד. הפארק משותף לקוסטה ריקה ופנמה, מה שמסביר את השם לה אמיסטד שפירושו ידידות בספרדית. שטח הפארק כולו עומד על כמעט 400,000 דונם המכסים מגוון גדול של יערות לחים, יערות גשם, יערות עננים וערים עתיקות לחופי האוקיינוס השקט והאטלנטי.

גשר להולכי רגל ביער גשם

אזור טאלמנקה, חלק גדול מהפארק, היווה מקלט בתקופה הקולוניאלית עבור הילידים שהתנגדו לקולוניזציה הספרדית. בידודו של האזור, הודות לתנאים הגיאוגרפיים הקשים, אפשר לתושביו לשמור על רוב אורחות חייהם ולבושם המסורתי.

העושר התרבותי העצום ובתי הגידול הטבעיים יוצאי הדופן כתוצאה מהגבהים השונים באיזור, הקרקע המגוונת ואיזורי המיקרו אקלים כאן, היו הסיבה לכך שהפארק תוכנן גם כשמורת ביוספרית וגם אתר מורשת עולמית.

חיים בפארק מינים בסכנת הכחדה כמו היגואר, החתול הגדול ביבשת אמריקה והשלישי בגודלו בעולם וכן מגוון גדול של חיות בר, מעל 200 מיני יונקים, 400 מיני ציפורים, ומעל 260 מינים של דו-חיים וזוחלים. יש בעלי חיים שנמצאים רק ביער הגשם הענק הזה.

גן עדן לצוללנים

עם שטח ימי שגדול פי עשרה מהיבשתי ומגוון ביולוגי עצום, קוסטה ריקה היא המקום המושלם לצוללים. רוב אתרי הצלילה בקוסטה ריקה נמצאים בתוך שמורות של חיות בר ברחבי המדינה, כמו הפארק הלאומי המפורסם באי קוקוס שהוא גם אתר מורשת עולמית. חופי האוקיינוס השקט של קוסטה ריקה נחשבים לאחד מחמשת היעדים המובילים בעולם לצלילה מתקדמת.

אלמוגים

בעבר האי קוקוס היה מקלט לשודדי ים, סוחרים, ציידי לווייתנים ואפילו מעט מתיישבים נורמטיביים. כיום, אוצרות הטבע שבו כוללים כרישי פטיש, לווייתנים גדולי סנפיר, דולפיננים, צבי ים ומגוון של אלמוגים. האוקיינוגרף המפורסם ז'אק קוסטו אמר שהאי קוקוס הוא "האי היפה ביותר בעולם".

אבל גם לחוף הקריבי יש קסם משלו. לדוגמה, השמורה הימית גנדוקה-מנזנילו ייחודי בגלל המינים המדהימים שנמצאו בו. בחמישה קילומטרים רבועים של שונית אלמוגים התגלו 600 מינים של רכיכות, 10 אחוז מהם ייחודיות בעולם. באופן כללי, לאורך חופי האוקיינוסים בקוסטה ריקה יש מעט פחות מ-7000 מינים של יצורים ימיים שהם 3.5 אחוז מהמינים הידועים בעולם וגם הופכים את המדינה ליעד חובה לצוללנים. עוד על צלילה בקוסטה ריקה.

טקס הישרדות עתיק

צבי ים חיים בכדור הארץ למעלה מ-100 מיליון שנה והם שרדו שינויים אקלימיים קיצוניים. קוסטה ריקה היא ביתם של כמה מאזורי הקינון החשובים של הצבים בעולם.

צב ים

בחופי קוסטה ריקה, הן בחופי האוקיינוס השקט והן בחופי האוקיינוס האטלנטי, מאות נקבות צבי ים מחמישה מינים שונים (בעולם יש 7 מימים של צבי ים) מגיעות לחופי קוסטה ריקה כדי לבצע את משימתן הבלתי נלאית להבטיח את הישרדות המין שלהם. לדוגמה, חוף Ostional נחשב לאתר הקינון העיקרי של צב הים הזיתני המפורסם בשל הכמות הגדולה של הצבים המגיעים אליו כדי להתרבות.

ואיך אפשר להתעלם מצב הים הגלדי? צב זה נמצא בסכנת הכחדה ממשית והוא לא רק צב הים הגדול ביותר בעולם (1.8 מטר ומשקל של 400 ק"ג) אלא גם הזוחל שמסוגל לעבור את המרחקים הגדולים ביותר. צבים ענקיים אלו נצפו עוברים בין ארצות ואפילו יבשות. צבי ים נוספים שניתן לראות בארץ הם צב הים הירוק, החום והקרני.

גוייאבו: אל הילידים של קוסטה ריקה

רק ב-2009, האתר הארכיאולוגי החשוב ביותר בקוסטה ריקה, האנדרטה הלאומית גויאבו, הממוקמת בפאתי הר הגעש טורריאלבה, הוכרז כאתר מורשת הנדסית עולמית על ידי האגודה האמריקאית ASCE. גויאבו הוא האתר הארכיאולוגי השלישי באמריקה הלטינית שקיבל את ההכרה הזו אחרי המאצ'ו פיצ'ו וטיפון בפרו.

נמצאת כאן גם אמת מים בת למעלה מ-700 שנה, שעדיין מתפקדת כיום, וכך גם "Calzada", שביל אבן המשמש כדרך מעבר וחלק ממערכת הניקוז באתר. הקלזאדה מובילה לעבר מרכז טקסי, בו ניתן לצפות בכמה תילים אשר שימשו בעת ובעונה אחת כתמיכות למבני הקש והקנים המפורסמים בעלי הגג החרוטי. האבן שימשה בדרך כלל בגואיבו לבניית מערכת של מדרכות וקירות שסייעו במניעת שחיקה ומפולות. ישנם גם קברי אבן המעוטרים בחלוקי נחל, אבני ריצוף וחריטות או פטרוגליפים (ציורי סלע).

גואיבו נבנתה בין 300 לפנה"ס ל-1400 לספירה. חיו בעיר העתיקה הזו ילידים מאזור התרבות הבינוני שהשתרע מאלחואלה בקוסטה ריקה עד לקולומביה, ונצואלה וחלק מאקוודור. גויאבו לא היתה מאוכלסת עוד כשהספרדים הגיעו והסיבות להתרוקנותו הן עדיין בגדר תעלומה. האתר היה ללא ספק במשך מאות שנים מרכז תרבותי ופוליטי-דתי מפותח מאוד, שחשיבותו גדלה דווקא בגלל משאביו העשירים והר הגעש טורריאלבה הסמוך.

זנב של לויתן יש כאן לא רק במים

ליד חוף דומיניקל (Dominical), בחוף הדרומי של האוקיינוס השקט בקוסטה ריקה נמצא הגשר החולי Uvita tombolo המחבר את היבשת עם אי סלעי. הגשר הזה בשפל נראה כמו זנב לוויתן אבל יותר מעניינת היא העובדה שכאן נמצא אחד המקומות הטובים ביותר לצפות בלווייתנים גדולי סנפיר המגיעים מצפון ודרום אמריקה.

המים החמים שנמצאים כאן הם בדיוק מה שהלווייתנים האלה מחפשים כשמגיעה תקופת החורף. לווייתנים גדולי סנפיר צפוניים נראים בדרך כלל כאן מדצמבר עד אפריל ולווייתנים גדולי סנפיר דרומיים מיולי עד אוקטובר.

אם תצליחו לראות אותם דעו לכם שזה מחזה מדהים. הלוויתנים הללו יכולים בקלות להגיע לאורך של 16 מטר ומשקל של 40 טון. מול סנפיר הגב שלהם יש גיבנת קטנה שיכולה להיות בולטת מאוד כשהם מקפלים את גבם כדי לצלול חזרה למים.

סיורים בחופת יערות הגשם

סיור חופת יער הוא כנראה הכי קרוב שמישהו יגיע להרגיש כמו קוף שהולך לו בין צמרות העצים. זוהי גם אחת הדרכים הטובות ביותר לחקור את עושרה של חופת היער, בה נמצא המגוון הביולוגי הגדול ביותר ביער ולהעלות את המודעות למערכת האקולוגית השברירית של יער הגשם.

סיורי צמרות

הסיורים מורכבים מסדרה של כבלים תלויים המחוברים מעץ לעץ עליהם גולשים באמצעות גלגלת המחוברת לציוד טיפוס. הכבלים משתנים באורכם ומסתיימים בבימות עץ קטנות הבנויות על צמרות העצים, עשרות מטרים מעל קרקעית הג'ונגל. ההשפעה על היער של המתקנים הללו היא מינימלית. עוד בשנות השמונים חקרו כך הביולוגים את יערות הגשם.

קוסטה ריקה: ספוט מדהים לגלישת גלים

קוסטה ריקה היא אחד המקומות הטובים בעולם לגלוש בהם. אין זה מקרה שקוסטה ריקה היא היעד השלישי הפופולרי ביותר לגלישה אחרי הוואי ואינדונזיה. הסיבות פשוטות: חופים עם גלים מצוינים כל השנה, מזג אוויר נעים, מים חמימים, תושבים ידידותיים ומחירים שפויים.

גולשת

בשנת 2009 התקיימו משחקי הגלישה העולמיים של בילבונג בקוסטה ריקה בהשתתפות 35 מדינות אחרי שקוסטה ריקה גברה על יעדי גלישה ידועים כמו ברזיל ודרום אפריקה. ומה עוד מגניב? בקוסטה ריקה יש שני אוקיינוסים גדולים במרחק של 6 שעות נסיעה אחד מהשני. זה מאפשר לגלוש באוקיינוס השקט בבוקר ובאוקיינוס האטלנטי אחר הצהריים!

המגע של הטבע

בקוסטה ריקה יש מכוני ספא שזכו לשבחים רבים. מהם רבים נעזרים במוצרים אורגניים. קחו לכם מדי פעם שעתיים להירגע – הגוף שלכם יודה לכם על זה.

העוצמה של המים

כל הרפתקן וחובב טבע צריך לנצל את ההזדמנות לחוות רפטינג בקוסטה ריקה. הסיבות פשוטות: מפלים ברמה עולמית ונוף טרופי מדהים.

מגיל 12 ומעלה תוכלו לבחור בין שייט בנהרות עם מפלים ברמה 2 למתחילים (כמו Sarapiqui או Corobici) ועד 4 כמו חלקים מנהר ה-Reventazon באזור לימון למנוסים יותר.

אטרקציה מעניינת נוספת היא נהר ה-Pacuare. לרוב שייט בנהר הזה נמשך יומיים בתוך איזור עשיר בבעלי חיים טרופיים כמו טוקנים, עצלנים וקופי שאגן שיעניקו לכם קבלת פנים חמה – לעיתים קולנית-ג'ונגלית.

תוכי שלא תשכחו

הפלומה שלה בצבעי אדום-שני אך נוצות הזנב שלה כחולות בהירות, מה שהופך את הארה הארגמנית לאחת הציפורים הטרופיות היפות ביבשת אמריקה. זנבה כמעט באורך מטר ולרוב תראו אותה בזוגות. יש לעיתים להקות שמורכבות מכמה מאות פרטים ואם יזדמן מזלכם ותראו אותם בתעופה מעל חופת היער כנראה שלא תשכחו את המחזה הזה.

ארה ארגמנית
ארה ארגמנית

התוכי הזה מקנן ביערות הגשם בשפכי נהרות ובסוואנות של מרכז ודרום אמריקה. טווח המחיה שלו משתרע ממקסיקו ועד אגן האמזונס. מה שמעניין הוא שהארה לא רק מונוגמית אלא גם נשארת עם אותו בן-זוג אחד בכל החיים. אם מישהו מהשניים נפטר, השני נשאר לבד במשך תקופה מאוד ארוכה בהתחשב בכך שאלו ציפורים שיכולות לחיות מעל 50 שנה…

דבר מעניין נוסף הוא שהארות הללו משתמשות במקורים שלהן כ"כף רגל שלישית" בעת טיפוס וגם ככלי אכילה. המקור חזק כדי לרסק זרעים ואגוזים, ואילו הלשון הבשרנית העבה משמשת להזיז את המזון אל הגרון. הרבייה של הארה הארגמנית מתרחשת במהלך המחצית הראשונה של השנה והקן בדרך כלל נמצא בחור בראש עץ מת גבוה שנקר חפר בעבר. למרות העובדה שהצעירים נולדים ללא נוצות, אחרי חצי שנה כבר קשה להבחין בין הצעירים להורים.

הר הגעש של בירת קוסטה ריקה

ההר הפעיל ביותר מכל הרי הגעש של קוסטה ריקה הוא הר הגעש אירזו (Irazu). הוא סמוך ומשקיף על סן חוזה, עיר הבירה של קוסטה ריקה. הענק הזה ממוקם, למעשה רק 30 קילומטרים מסן חוזה וגובהו עולה על 3400 מטר. בימים בהירים ניתן לראות מפסגתו הן את האוקינוס השקט והן את האוקיינוס האטלנטי.

הר הגעש Irazu
הר הגעש Irazu

הר הגעש אירזו הוא גם פארק לאומי מאז 1955. שמו מגיע מהמילה הילידית "Istaru", שפירושה "הר הרעידות והאש". למרות היותו הר הגעש הגבוה ביותר במדינה, ניתן להגיע לפסגתו בקלות ברכב, מה שהופך את חמשת הלועות שלו לנגישים מאוד למטיילים.

במכתש הראשי של אירזו, יש לגונה מדהימה עם מי גופרית בצבעי טורקיז-ירוק, בקוטר של יותר מ-300 מטרים. הטמפרטורה הממוצעת בה היא 35 מעלות צלזיוס ובנקודות מסוימות היא יכולה להגיע אף ל-70 מעלות. הפסגה מכותרת בצמחייה דמוית אנדים, שיחים קטנים והנוף פה מעט דומה לפני הקרקע של הירח.

בדרך לאירזו יש נופים מרהיבים של אדמות חקלאות פוריות וצמחייה ייחודית. ההתפרצות הראשונה המתועדת של הר הגעש הזה היתה בשנת 1732 והתקופה הפעילה האחרונה שלו הסתיימה בשנת 1963. נראה שהוא ישן עכשיו, אבל אף אחד לא יודע מתי הוא יתעורר…

הסוד לאריכות ימים נמצא בקוסטה ריקה

רבים מזקני חצי האי ניקויה (Nicoya) שבדרום גואנאקסטה נמצאים בשנות ה-90 לחייהם והם בין האנשים הכי מאריכי חיים בעולם. התופעה הזו התגלתה לראשונה במחקר דמוגרפי משנת 2004 שמצא כי אצל בני התשעים באזור הזה יש שיעור תמותה נמוך יותר משאר חלקי קוסטה ריקה. להרחבה בנושא הקליקו כאן.

הנדידה הגדולה באמריקה

נהוג לחשוב שיש להם שעונים ביולוגיים מדוייקים ושהם מכירים נהרות, הרים וערים רבות. יש אף שאומרים שהם אסטרונומים נהדרים מכיוון שהם מנווטים את דרכם באמצעות השמש, הירח, הכוכבים ואפילו השדה המגנטי של כדור הארץ ואחרים נעזרים בריחות ובזרמי הים.

מה שבטוח הוא שבכל שנה, מיליוני מינים נודדים, בים, ביבשה ובאוויר למרחקים אדירים ביבשת אמריקה. חלקם מגיעים לקוסטה ריקה, בחיפוש אחר אקלים טוב יותר, אוכל שופע יותר או מקום להתרבות בו וזה בדרך כלל קורה בעונה החמה יותר. מסעות של מינים מסוימים יכולים לארוך אף 30,000 קילומטר הלוך ושוב.

זה קורה עם מינים של לווייתנים, עטלפים, ציפורים, דגים, צבי ים ואפילו חרקים כמו הפרפר דנאית מלכותית. רובם בורחים מהחורף הצפון אמריקני לחפש אוכל בחלק הדרומי של היבשת, ואז חוזרים לצפון כאשר האוכל האהוב עליהם גדל מחדש באביב.

לויתן גדול סנפיר
לויתן גדול סנפיר

הנדידה המשמעותית ביותר הידועה לנו היא של הלוויתן גדול הסנפיר שמתחילה בחצי האי האנטארקטי ועד לחצי האי סנטה אלנה בקוסטה ריקה ונפרסת על פני כ-11 אלף קילומטר.

מינים קטנים מאוד כמו קוליברי אדום-חזה מצוי (10 ס"מ) עפים ללא הפסקה במשך 26 שעות מקנדה וארצות הברית למרכז אמריקה במהירות ממוצעת של 28 קמ"ש תוך שהם חוצים את מפרץ מקסיקו. ואם ה-Blackpoll warbler, אורכה רק 13 ס"מ, היתה צריכה להשתמש בבנזין במקום בשומן הגוף שלה, היא היתה עושה 290,000 קילומטר לליטר!

איפה מטיילים בקוסטה ריקה?

קוסטה ריקה היא אחד מיעדי התיירות המוערכים ביותר על פני כדור הארץ – בעיקר למי שאוהב טבע. לפיסת אדמה קטנה זו יש את כל המרכיבים הדרושים לחופשה פראית בטבע. בקוסטה ריקה יש יערות גשם, הרי געש, נהרות מתפתלים, חופים, גנים לאומיים, ג'ונגלים, יערות גשם ושמורות טבע מרהיבות.

תכנון טיול לקוסטה ריקה

תכנון של טיול לקוסטה ריקה יכול להיות מאתגר לפעמים כי יש הרבה מידע ברשת שאינו מדויק או אמין. בנוסף, יתכן שיהיה לכם קצת קשה לבחור בין מגוון הפעילויות, האטרקציות והחוויות השונות שיש לקוסטה ריקה להציע. זו הסיבה העיקרית לכך שריכזנו עבורכם רשימה מיוחדת של מסלולי טיול מומלצים שמסודרים לפי תחומי עניין.

מסלולי טיול מומלצים בקוסטה ריקה

בעמוד הזה ריכזנו עבורכם רשימת מסלולי טיול מומלצים שאפשר לעשות באופן עצמאי או דרך סוכנות נסיעות.

  • 4 מסלולי טיול לקוסטה ריקה בדגש על הרפתקאות (8,10,15,21 ימים)
  • 4 מסלולי טיול לקוסטה ריקה בדגש על תרבות (8,10,15,21 ימים)
  • 4 מסלולי טיול לקוסטה ריקה בדגש על וולנס ומרגוע (8,10,15,21 ימים)
  • 4 מסלולי טיול לקוסטה ריקה בדגש על טבע (8,10,15,21 ימים)

מלונות בקוסטה ריקה

ההחלטה היכן ללון במהלך הטיול בקוסטה ריקה היא אחד הנושאים הקשים ביותר כשמתכננים את הטיסה. קשה אף יותר להחליט מבין מאות אפשרויות הלינה שיש בקוסטה ריקה: לודג'ים, מלונות הכל כלול, מלונות יוקרה בערים, בהרים ובחופים, בקתות שמתאימות לטיול רומנטי או ירח דבש.

Booking.com

לשם כך הכנו עבורכם מדריך מפורט שמרכז מלונות בקוסטה ריקה לפי תקציב. קוסטה ריקה היא יעד שמתאים לביקור בכל השנה. יש בו מגוון רחב של מלונות לכל התקציבים אבל רובם נוטים להיות מלאים במיוחד בעונת השיא (דצמבר עד מרץ). תכננו את הטיול שלכם מראש, לפחות שישה חודשים בעונת התיירות וחודשיים ביתר החודשים.

טיסות לקוסטה ריקה

בשני שדות התעופה הבינלאומיים העיקריים של קוסטה ריקה נוחתות מאות טיסות בחודש מערים מרכזיות בעולם. שדה התעופה הבינלאומי חואן סנטאמריה (SJO) הוא שדה התעופה הראשי במדינה והוא נמצא באלאחואלה.

שדה התעופה הבינלאומי השני הוא דניאל אודובר קירוס (LIR) בו נוחתות בעיקר טיסות של תיירים המבקרים בגואנאקסטה, מונטוורדה ולה פורטונה. שדה התעופה הזה קרוב לחוף באחד האזורים התיירותיים הגדולים והחשובים ביותר במדינה. בקוסטה ריקה יש עוד כמה שדות תעופה מקומיים עם שתי חברות תעופה מקומיות: Aerobell Airlines ו-Sansa Airlines.

הנה מגוון אפשרויות טיסה לקוסטה ריקה (כאן יש מדריך איך לנצל את המירב ממנוע חיפוש הטיסות של קיווי):

השכרת רכב בקוסטה ריקה

יש כמה כללים חשובים שכדאי לדעת כששוכרים רכב לנסיעה עצמאית בקוסטה ריקה. הנסיעה היא בצד ימין של הכביש כמו בישראל וחובה לחגור חגורת בטיחות. אם אתם מטיילים בחופים, דעו שאסור לנסוע כאן על החול.

הכבישים ותנאי הדרך יכולים להיות שונים מאיזור לאיזור ובמקרים מסויימים הכבישים לא מתוחזקים בכלל. מותר לנסוע במהירות של עד 40 קמ"ש בערים ו-60 עד 120 קמ"ש בכבישים מחוץ לערים. כשנוסעים בערים גדולות כמו סן חוזה, היזהרו מהולכי רגל בכביש וסעו עם חלונות סגורים ודלתות נעולות. כאן תוכלו לשכור רכב לטיול שלכם ועוד טיפים ומידע חשוב על השכרת רכב בקוסטה ריקה יש כאן.

טיפים למטיילים בקוסטה ריקה

אנו רוצים שתכירו כל פינה בקוסטהריקה ושתטיילו שם כמו מקומיים, שתיהנו ושתהיו בטוחים. שימו לב להמלצות הבאות:

הר הגעש ארנל בקוסטה ריקה
הר הגעש ארנל בקוסטה ריקה

מרכזי מידע לתייר

Find the official Tourism Info Centers of the Costa Rica Tourism Board

אוכל ומסעדות בקוסטה ריקה

כמעט בכל ארוחה בקוסטה ריקה תמצאו אורז ושעועית – במיוחד בארוחות הבוקר. גם תפוחי אדמה הם חלק עיקרי במטבח הקוסטה ריקני. מבחינת בשר, חזיר ובקר הם הנפוצים ביותר, אך אפשר להשיג כאן גם מנות של עוף ודגים במיוחד בחוף הקריבי.

סוכנויות טיולים מקומיות בקוסטה ריקה

קוסטה ריקה היא קטנה אבל ענקית במגוון הביולוגי שלה, בתרבות ובגסטרונומיה. בנוסף, זהו יעד שאפשר ליהנות ממנו בכל חודש בשנה. אחת הדרכים לעבור מקצה לקצה במדינה ולבקר במקומות ייחודיים שיגרמו לכם להשאיר את קוסטה ריק בלב לנצח, היא בעזרת חברות וסוכניות נסיעות שהוכשרו לתת לתיירים את החוויה הטובה ביותר ואת השירות הטוב ביותר.

סוכנויות הנסיעות שתמצאו בלינק הזה עומדות בתקנות שנקבעו על ידי משרד התיירות של קוסטה ריקה. אישור ה-CST היא תכנית שנועדה לסווג חברות תיירות לפי הפעולות שהן מבצעות לטובת קיימות ואם אתם נעזרים בחברה זו או אחרת – ודאו שיש לה את האישור הזה.

סוכנויות טיולים בינלאומיות

הירגעו ואפשרו למומחים לארגן את החופשה שאתם כל כך רוצים. עבודה והתחייבויות יומיומיות לא חייבות להוות מכשול בדרך לבלות כמה שבועות במגע מלא עם הטבע בקוסטה ריקה.

בלינק הזה תוכלו למצוא חברות שונות ממקומות שונים בעולם המספקות שירותי תיירות בשיתוף פעולה עם סוכנויות בקוסטה ריקה המוסדרות על פי הנחיות ה-ICT (משרד התיירות של קוסטה ריקה).

בקרוב תהיו במדינה שמכסה פחות מאחוז משטח כדור הארץ אך היא ביתם של 5% מהמגוון הביולוגי בעולם!

מדריכי טיולים מוסמכים בקוסטה ריקה

ישנם יתרונות רבים הנלווים לטיול עם מדריך טיולים מוסמך. אפשר לקבל מידע ופרטים נוספים על הטבע, העובדות התרבותיות וההיסטוריות של קוסטב ריקה שהייתם מפספסים אם במקרה הייתם מטיילים בעצמכם. אתם יכולים גם לתרגל את הספרדית שלכם כך. מדריכי טיולים יכולים לעזור לכם לחסוך זמן ולהפיק מהטיול שלכם את המירב. הם מצוינים באיתור חיות וציפורים במקומות נסתרים או באמצע יערות הגשם.

גם אם בסופו של דבר חשוב לכם לטייל לבד (סוג של טיול פרטי לקוסטה ריקה), התייעצות עם מדריך פרטי תבטיח שתישארו על המסלול הנכון, לעונה, לקצב שלכם ולאופי הטיול שתכננתם. בקישור הזה תוכלו לבחור כל אחד ממדריכי הטיולים – ויש יותר מ-2500 כאלה עבורכם!

פורסם ב:

מתוייג ב:
| | |

Scroll to Top
דילוג לתוכן