דף הבית » יערות עננים בקוסטה ריקה

יערות עננים בקוסטה ריקה

ברחבי קוסטה ריקה בראשי ההרים שבהן רמות הלחות מגיעות לרוב ל-100% שוכנים להם יערות צפופים שנקראים בחלק מהמקרים יערות עננים. מכיוון שחלקם לא נמצאים באיזורים נגישים, הם תופעת טבע מרתקת שרק מטיילים הרפתקנים זוכים לחוות.

אנשים הולכים על גשר מתנדנד ביער העננים מונטוורדה
אנשים הולכים על גשר מתנדנד ביער העננים מונטוורדה

מה זה יער עננים?

כדי להיקרא כך, יערות עננים חייבים להיות ממוקמים בקווי גובה טרופיים או סובטרופיים. האזור הטרופי הוא אזור גאוגרפי על קו המשווה בו יש אקלים טרופי. הוא נמצא בין חוג הסרטן (23.5 מעלות צפון) וחוג הגדי (23.5 מעלות דרום). בנוסף:

  • הם ממוקמים בגובה של 500-4000 מטרים מעל פני הים.
  • כמות המשקעים השנתית בהם נעה בין 500 מ"מ ל-10,000 מ"מ.
  • הטמפרטורות הממוצעות נעות בין 8-20 מעלות צלזיוס.
  • יש ערפל כמעט קבוע (אם לא גשם) בגובה פני הקרקע, מה שהופך את השמיים שטופי השמש לנדירים.
  • גדלה בהם צמחייה צפופה, ירוקה ולחה עם עצים קצרים ועבים המכוסים בדרך כלל בטחב, ברומליה, חזזיות, שרכים, סחלבים ואפיפיטים (צמחי אוויר) הגדלים על צמחים מבלי לגעת באדמה.

יערות עננים נקראים גם יערות אזוב, יערות שדונים ויערות עננים ננסיים – אם כי הביטוי "יער עננים" הפך לנפוץ ביותר. יש יותר מ-700 יערות עננים בעולם, הפרוסים על פני 59 מדינות. עם זאת, הדוגמאות הטובות ביותר נמצאות במרכז ודרום אמריקה, כאשר מאמצי השימור המפורסמים של קוסטה ריקה מאפשרים לא רק לראות את היערות אלא גם להישאר ללון ללילה או יותר.

השמורה הביולוגית של יער העננים של מונטורדה היא אחד מיערות העננים הכי מוכרים בקוסטה ריקה. היא משתרעת על פני יותר מ-10,000 דונם. אור השמש רק לעיתים רחוקות חודר את העננים הסמיכים ויש בה המון פעילויות לעשות כולל אפשרויות לינה מיוחדים ביער.

פורסם ב:

מתוייג ב:

Scroll to Top
דילוג לתוכן