דף הבית » קרטגו – המטרופולין העתיק של קוסטה ריקה

קרטגו – המטרופולין העתיק של קוסטה ריקה

קרטגו הייתה בעבר בירת קוסטה ריקה אך מכיון שהמיקום היה למרגלות הר הגעש איראזו, החליטו המקומיים בשנת 1823 להעביר את התואר הזה לעיר סן חוזה. קרטגו הוא מחוז קטן יחסית שבתוכו אך כמה עשרות אלפי תושבים. אל העיר קרטגו עושים טיולי יום מסן חוזה, וזה מקום נהדר לבקר בו אם אתם רוצים קצת לנוח מהעיר הגדולה. המחוז הזה לא גובל בחופי הים אלא מוקף הרי געש ורכסי הרים שונים עם טבע מתפרץ בכל פינה.

פרחי Zingiber spectabile בקרטגו, קוסטה ריקה

עם זאת, קרטגו היא אולי האזור החשוב ביותר בקוסטה ריקה בנושאי אמנות קולוניאלית. הדוגמה הטובה ביותר נמצאת בעמק אורוסי – כנסיית אורוסי (Temple of Orosi), שראשיתה ב-1743 ושהיתה עדה להולדתה של האומה הקוסטה ריקנית.

בקרטגו יש אקלים לח וטרופי. מערכת ההרים של האיזור מורכבת משני רכסי הרים: הרכס המרכזי, בו נמצאים הרי הגעש אירזו וטורריאלבה ורכס הרי טאלמנקה המובילים אל החוף הקריבי. הנקודה הגבוהה ביותר בקוסטה ריקה, Cerro Chirripó, נמצאת כאן, בגובה של 3600 מטרים מעל פני הים.

הקרקע במחוז קרטגו פורייה מאוד ולכן מגודלים בה מטעי סוכר וקפה. תוכלו לבקר במטעים האלה כדי לראות את קטיף הקפה וייצורו. לצד החקלאות המסורתית, יש כאן פריחה של טכנולוגיה ועסקים. בקרטגו למשל שוכן אחד ממכוני החינוך המוערכים ביותר בקוסטה ריקה – המכון הטכנולוגי של קוסטה ריקה.

העיר קרטגו, יחד עם ערים וכפרים רבים במחוז נפגעו פעמים רבות מאסונות טבע כולל רעידות אדמה שונות בשנים 1822, 1841, 1910.

מפה אינטראקטיבית של קרטגו

דברים מעניינים לעשות בקרטגו, קוסטה ריקה

הרי געש בקרטגו

האטרקציה העיקרית בקרטגו יכולה היא ללא ספק הר הגעש איראזו, הר געש ענק שעדיין נותר פעיל ואשר עם חמשת המכתשים שלו, מושך אליו אלפי תיירים מדי שנה.

הר הגעש איראזו הוא הר הגעש הפעיל הגבוה ביותר בקוסטה ריקה (כ-3500 מטר). הוא נמצא מצפון לעיר קרטאגו, וממערב לטורריאלבה. ההתפרצות הגדולה האחרונה של הר הגעש הזה אירעה בשנות השישים, אך מדי פעם עדיין ניתן לראות זרמי לבה קטנים נשפכים מהפסגה.

airalo ad
לבה של הר געש

בפסגת הר הגעש יש כמה מכתשי ובאחד מהם יש אגם ירוק. הר הגעש מוקף בפארק לאומי וניתן לבקר בו בקלות מאזורים ועיירות בסביבה, עם דרך סלולה המובילה לפסגה והליכה סביב המכתשים. יש כאן הרבה שבילים בהם ניתן לטייל ומפאת גובהו של הר הגעש אפשר לראות מכאן בימים בהירים גם את האוקיינוס האטלנטי וגם את האוקיינוס השקט. מההר יוצאים כמה נהרות שנשפכים אל העמקים מסביב כמו Chirripó, רבנטסון, Sarapiquí ו-Grande de Tárcoles.

אתרים קדושים לנצרות בקרטגו

צליינים קתולים רבים מגיעים כל שנה לקרטגו בעיקר כדי לבקר בבזיליקה הביזנטית העצומה דה נואסטרה סניורה דה לוס אנג'לס (Basilica de Nuestra Señora de los Angeles). הכנסייה הביזנטית הזו מארחת את הקדוש הפטרון של קוסטה ריקה, המדונה השחורה (La Negrita). בכל שנה, רבים מהצליינים הללו משחזרים את מסעות אבות-אבותיהם ויוצאים מבתיהם כדי לחגוג ב-2 לאוגוסט את החג הקתולי הזה במדינה.

פנים כנסיית Our Lady of the Angels Basilica

לפי אגדה מקומית, לה נגריטה התגלתה במיקום המדויק הזה על ידי ילדה בשנת 1635. הילדה הקטנה הביאה את הפסל (בצורת מרים הבתולה) הביתה מספר רב של פעמים רק כדי שייעלם ויופיע שוב על הסלע בו הוא התגלה. הסלע בו נמצא הפסל שמור כעת בבזיליקה. המבקרים ועולי הרגל נוגעים בסלע ביראת כבוד במהלך ביקורם.

העתיקות של קרטגו

ב-Plaza Mayor בעיר קרטגו שוכנים חורבות כנסיית Santiago Apóstol. חורבות אלו ממוקמות בסמוך לפארק המרכזי, חמישה רחובות מערבה מהבזיליקה. אלה לא חורבות אמיתיות אלא חלקים ממבנה לא גמור, שנפגע קשות מרעידת האדמה שנגרמה על ידי הר הגעש איראזו בשנת 1910.

ההריסות הללו עמדו להיות הכנסייה הקתולית הרשמית בקוסטה ריקה, אך בניית הכנסייה הזו "הופסקה" פעמים שונות עקב אסונות טבעיים ולא טבעיים. לאחר הפעם השלישית בה הבנייה הופסקה הוחלט להשאיר את ההריסות כפי שהן ולעבור מערבה למיקום הנוכחי של הכנסייה ולבנות אותה שם.

האנדרטה הלאומית גויאבו

קרטגו היא גם מקום של מסורות ודתות. בפאתי העיירה טורריאלבה, בצפון קרטגו, נמצאת האנדרטה הלאומית גויאבו. בגואיבו, תוכלו לבקר בממבנים המסתוריים שנבנו כאן בתקופה הפרה-קולומביאנית. גואיבו היא עיר עתיקה מסתורית שהייתה ביתם של יותר מ-10,000 איש לפני הגעת הספרדים למדינה במאה ה-16.

גואיבו

זהו אחד האזורים הארכיאולוגיים הגדולים שהתגלו במדינה. מי שהיו התושבים הקודמים הללו, בנו מבנים מאוד מתקדמים יחסית לאותה תקופה: תלים, גשרים, כיכרות ודרכים רחבות יחסית לאותה תקופה כמו גם אמת מים שעדיין פועלת הם רק חלק משרידי התרבויות העתיקות הלא מזוהות שחיו כאן לפני יותר מ-3000 שנה.

הגן הבוטני ג'רדין לקנסטר – Jardin Botanico Lankester

גולת הכותרת לאוהבי טבע וחובבי בוטניקה היא גן בוטני גדול ובתוכו כ-3,000 מיני צמחים שונים כולל אוסף של סחלבים נדירים. ניתן למצוא את כל היופי הזה במרחק של כמה קילומטרים בלבד מחוץ לעיר קרטגו. ישנם כאן שבילים מטופחים עבור המבקרים וניתן לשוטט ולבקר בחממות השונות.

ארוחה בשוק המרכזי של קרטגו וסיור במבשלת בירה

בשוק המרכזי של קרטגו יש אופציות נהדרות לארוחת צהריים מקומית ותוצרת טרייה. אם אתם חובבי בירה, בקרו ב-Craft Brewing Co. של קוסטה ריקה. במבשלת הבירה הזו יש גם סיור עם טעימות.

רפטינג

קרטגו היא ללא ספק המקום הטוב ביותר לרפטינג בקוסטה ריקה. אפשר לעשות רפטינג על נהר הפקואר (Pacuare) למשך יום אחד או מספר ימים עם עצירות לילה באחד מהלודג'ים האקולוגיים המטופחים הקיימים על שפת הנהר.

רפטינג

בטיול הרפטינג תחתרו בשמורת טבע מוגנת. בעצירות הלילה תוכלו לחקור את השמורה מהאכסניה האקולוגית עם טיולי חופת יער, סנפלינג-מפלים (קניונינג), טיולים רגליים או רכיבה על סוסים למפלים נידחים. רפטינג וטיולים לאורך נהר הפקואר הם די חובה אם אתם מגיעים לקרטגו אבל למרבה הצער ישנם כמה פרויקטים הידרואלקטריים גדולים שמתוכננים להיבנות על הנהר ואפילו כמה שבנייתם כבר החלה אז בקרו כאן בהקדם.

טיולי אופניים

בטורריאלבה והסביבה יש לא מעט מסלולים שמתאימים לרוכבי אופני הרים וכביש (!). רכיבה על אופניים בקוסטה ריקה שונה בתכלית מאשר במקומות אחרים בעולם. זה לא מיועד למתחילים מכיוון שהמסלולים קשים וההרים תלולים. עדיף מאוד לקחת טיול מאורגן עם מדריך מקומי.

כנסיית אורוסי העתיקה

עבור רבים, אורוסי הוא גן עדן נסתר במחוז קרטגו. בעמק מבודד, נמצאת העיירה אורוסי ובתוכה הכנסייה העתיקה ביותר בקוסטה ריקה שעדיין נמצאת בשימוש היום.

כנסיית סן חוזה דה אורוסי (San Jose de Orosi) נבנתה בשנת 1743 והיא בנויה בסגנון אדריכלי ספרדי-קולוניאלי. יש בה מזבח עץ עם ציורים מקסיקניים מסורתיים, וגג עשוי אריחי קרמיקה. ברחבי עמק אורוסי כולו תוכלו למצוא פנינים היסטוריות ועתיקות המתוארכות לשנת 1,000 לפני הספירה.

כאן עובר גם נהר רבנטסון שזורם ליד קרטגו. זהו עוד מקום נהדר לרפטינג וקיאקים. נהר רבנטסון מספק לסן חוזה את מי השתייה שלו והוא זורם מפסגת ההר התלולה אל סכר קאצ'י (Cachí). לאורכו יש מפלים עוצרי נשימה ומעיינות חמים מרגיעים.

הפארק הלאומי טאפנטי

מכונה לעתים קרובות הפארק הלאומי אורוסי נמצא באמצע שמורת היער נהר מאצ'ו, הכוללת את אל ריו גראנדה דה אורוסי. בגלל המיקום הייחודי והנוף המגוון, הפארק הזה הוא אחד המקומות הגשומים ביותר בקוסטה ריקה – כמות המשקעים השנתית היא בממוצע בין 635 ל-760 סנטימטרים. תוכלו לטייל ביערות המיוערים בצפיפות רק לאורך השבילים שסודרו עבורכם בפארק.

מעין הנעורים ב-Agua Caliente Cartago

בסוף המאה ה-16, כשכבשו הספרדים את קוסטה ריקה הם שמעו מהאינדיאנים המקומיים על "מעיין הנעורים". הם השתמשו בעפר אדום מהמעיין לריפוי פצעים ולשתיית המים להקלת על מחושים שונים. המעיין, שנקרא "לה פואנטה דה לה אטרנה חובנטוד" (מעיין הנעורים הנצחיים), הפך לאתר תיירות במאה ה-19 עם מלון ומרחצאות. רעידת אדמה ב-1910 הרסה הכל וכיסתה את המעיין עד שבחור ישראלי חשף אותו מחדש בשנים האחרונות והחל להפעיל אותו במתכונת דומה. הנה אתר האינטרנט של המקום.

מלונות ולינה בקרטגו

לינה בתקציב נמוך בקרטגו

אם אתם מטיילים כאן אחרי צבא או שהחלטתם על טיול בתקציב נמוך, תוכלו למצוא כאן מקומות לינה מתאימים. בעיר קרטגו יש מספר מוגבל של מקומות לינה, אבל תוכלו למצוא מקומות סבירים אם תזמינו אותם מראש.

ניתן למצוא מקומות לינה כפריים בעמק אורוסי, ממש דרומית מזרחית לקרטגו. מקומות לינה אלה ממש מתאימים למטיילים בתקציב נמוך. אל תבלבלו את המילה "כפרי" עם משעמם, יש באיזור המון הזדמנויות ומקומות טיול נחמדים, הם פשוט נמצאים באזורים רגועים יותר.

אם אתם מתכננים רפטינג באיזור טורריאלבה ממש מזרחית לעיר קרטגו, יש בו שפע של מקומות לינה במחירים סבירים.

Booking.com

לינה בתקציב גבוה בקרטגו

אם אתם הולכים לבלות כמה ימים בפארקים של איזור הר הגעש טורריאלבה, אולי כדאי לכם לשקול להישאר בבקתת הרים יוקרתית לפחות לילה אחד. מקומות הלינה היוקרתיים באיזור הזה מספקים שירותי ספא נהדרים וברמה גבוהה מאוד.

אם אתם מסוג המטיילים שלא רוצים לדאוג להרבה חוץ מאשר להזמין מלון ולצאת לטיולים, אז נשמע שמלון או ריזורט הכל כלול הוא מה שאתם צריכים. בעמק אורוסי יש צימרים הכל כלול, אם כי אלה יכולים להיות קצת יותר יקרים מיתר רחבי המדינה.

לינה בפארקים הלאומיים של קרטגו

קרטגו הוא ביתם של שני פארקים לאומיים, שניהם עם הרי געש פעילים. הפארק הלאומי הר הגעש איראזו והפארק הלאומי הר הגעש טורריאלבה הם מקומות נפלאים שישמחו גם את חובבי הטבע וגם את אלה שמחפשים הרפתקה קטנה.

האזורים שמסביב לפארקים משובצים בשפע של אכסניות יוקרתיות, חוות ומלונות. מקומות לינה אלה מציעים לעתים קרובות נופים מדהימים של הפארקים הקרובים, כמו גם שפע הזדמנויות לחוות את הטבע, כולל צפייה בציפורים מרחבי המלון.

פורסם ב:

Scroll to Top
דילוג לתוכן