דף הבית » סן חוזה – עיר הבירה של קוסטה ריקה

סן חוזה – עיר הבירה של קוסטה ריקה

בירת קוסטה ריקה, סן חוזה, נמצאת בעמק המרכזי של קוסטה ריקה. יש בה מוזיאונים ברמה עולמית, פארקים, בתי מלון, תיאטראות ומבנים היסטוריים רבים. העמק המרכזי הוא מישור נרחב, מוקף בהרי געש מלכותיים וגבעות מוריקות.

איגואנה בקוסטה ריקה

סן חוזה שהוקמה במחצית הראשונה של המאה השמונה עשרה היא כיום ביתם של שליש מאוכלוסיית המדינה כולה ואליה מגיעים מאות אלפי מבקרים מכל העולם. סן חוזה היא מטרופולין מלא במקומות מעניינים, אנשים וצבעים המשקפים את ההיסטוריה של קוסטה ריקה ואת המגוון האתני שחי כאן.

הארכיטקטורה של סאן חוזה מגוונת, וכך גם האנשים ההולכים ברחובותיה. בחלק הצפוני של העיר תוכלו למצוא דוגמאות מעודנות של פיתוח עירוני מתחילת המאה הקודמת. יש שם הרבה בתים ומבנים שנבנו עם השראה אירופאית בשילוב סגנון קוסטה ריקני. מטיילים רבים בוחרים להקדיש לעיר כמה ימים ולבלות בברים והמסעדות שיש לה להציע. הרבה תיירים אוהבים גם את החוויה האותנטית של השיטוט בשוק המרכזי של סאן חוזה.

בהגיעכם לסן חוזה תוכלו לבחור בין עשרות סיורים חד-יומיים לאתרים הבולטים ביותר, בתוך ומחוץ לעמק המרכזי להרפתקאות, פעילויות וחוויות שונות.

בסן חוזה נמצא נמל התעופה הבינלאומי חואן סנטמריה. לרוב, מסן חוזה ממשיכים אל יעדים רבים נוספים בתוך קוסטה ריקה כמו הר הגעש ארנל ויער העננים שבפארק מונטוורדה.

מפה אינטארקטיבית של סן חוזה

סן חוזה קוסטה ריקה – אטרקציות ודברים מעניינים לעשות

הכיכר המרכזית של סן חוזה – Plaza de la Cultura

העיר סן חוזה התפתחה סביב הכיכר המרכזית שלה, לה פלאזה דה לה קולטורה. הכיכר תמיד עמוסה במקומיים שנמצאים בדרך לעבודה וממנה או לקניות בשדרה המרכזית. חלקם מוכרים זרעונים כדי להאכיל את היונים הנוהרות לכיכר. אם אתם רוצים לעשות כאן את התמונה הקלאסית של נחיל ציפורים לרגליכם, זה המקום לעשות זאת. מוזיאון הזהב, המוזיאון הלאומי, המוזיאון הארכיאולוגי והתיאטרון הלאומי נמצאים במרחק הליכה מהכיכר. מיד נרחיב עליהם.

אל תיבהלו מכל השוטרים שמסתובבים כאן עם רובים, הם נמצאים שם לצרכי אבטחה. פלאזה דה לה קלטורה (כיכר התרבות) בטוחה מאוד וזה מקום בו נפגשות קבוצות רבות כדי לעשות סיורים בעיר. המשטרה שם כדי לוודא שכולם מרגישים בטוחים ובגלל זה, זה כנראה המקום הכי בטוח בכל סן חוזה.

airalo ad

מדרחוב הקניות אבנידה סנטרל – Avenida Central

קרוב לפלאזה דה לה קולטורה תמצאו את Avenida Central שהוא מדרחוב קניות שמוביל בסופו של דבר לשוק המרכזי. יש רוכלים ואמני רחוב בכל מקום. לכו בשדרה וקנו עשבי תיבול ותרופות מקומיות ייחודיות, מזכרות ואוכל רחוב קוסטה ריקני.

רחוב אבנידה סנטרל עובר ממש דרך הלב של מרכז העיר. הוא מלא במסעדות, חנויות ואטרקציות. הדרך הטובה ביותר להתחיל את היום כאן היא למצוא בית קפה מקומי ולקחת קפה קוסטה ריקני טעים לדרך ולהתחיל ללכת לאורך השדרה. Avenida Central שקט בבקרים והליכה ברחוב הזה היא הדרך המושלמת להתמצא בעיר.

התיאטרון הלאומי של קוסטה ריקה – Teatro Nacional De Costa Rica

Alegoría al café y al banano

התיאטרון הלאומי של קוסטה ריקה הוא אחת האטרקציות המובילות של העיר. זהו מקום מפגש נחמד לקפה. המבנה הוקם בשנת 1897. ברוני הקפה של המאה ה-19 יבאו לכאן שיש מאיטליה והזמינו ציורי קיר מפוארים ופסלים של בטהובן. הפסלים המקוריים הועברו פנימה מחשש לרעידות אדמה ושחיקה אז הקפידו להיכנס אל הבניין כדי לחוות את החוויה במלואה. התיאטרון המפואר יפהפה גם מבחוץ. יש לו חזית ניאו-קלאסית, עמודי אבן ועוד. כשתכנסו, הדבר הראשון שתבחין בו הוא ציור של Aleardo Villa האיטלקי. הציור Alegoría del café y el banano מתאר את קטיף הקפה והבננות בקוסטה ריקה בעבר.

יש בתיאטרון סיורים מודרכים מדי שעה בספרדית ובאנגלית. שומעים על ההיסטוריה והארכיטקטורה והולכים אל מאחורי הקלעים. אם אתם לא רוצים לעשות סיור, אתם יכולים לראות הופעה. זהו התיאטרון המוביל בקוסטה ריקה ותוכלו לצפות בו בהכל, ממוזיקה קלאסית ועד קומדיה ומחול.

יש בית קפה בלובי שבו תוכלו ליהנות מקפה קוסטה ריקני טעים. אם תבקשו להשתמש בשירותים, תוכלו להציץ לתוך התיאטרון עצמו. בית הקפה לרוב עמוס אז תפסו שולחן ברגע שתראו אחד פנוי.

מוזיאון הזהב הטרום קולומבינאי

מוזיאון הזהב, שנמצא מתחת לפלאזה דה לה קולטורה, הוא ביתם של למעלה מ-1600 יצירות אמנות פרה-קולומביאניות משנת 500 לספירה ועד המאה ה-15, כאשר הספרדים הגיעו. ניתן למצוא גם אוסף אתנוגרפי של למעלה מ-100 מוצגים במוזיאון. במוזיאון הזהב תוכלו גם ללמוד על ההיסטוריה של הכסף בקוסטה ריקה ולראות מטבעות ושטרות עתיקים.

המוזיאון הלאומי של קוסטה ריקה – Museo Nacional de Costa

סן חוזה מלאה במוזיאונים המציגים את ההיסטוריה והתרבות של קוסטה ריקה אבל המוזיאון הלאומי הוא המוזיאון המוביל של סן חוזה. המוזיאון ממוקם בתוך מבצר Bellavista שנבנה בשנת 1917. המוזיאון מלא בתערוכות שקשורות להיסטוריה הקולוניאלית, הארכיאולוגית, הגיאולוגית, הדתית והמודרנית של קוסטה ריקה.

הרבה תערוכות עוסקות בהיסטוריה של קוסטה ריקה ןבמה שגרם לביטול צבא קוסטה ריקה בשנת 1948. אל תשכחו לסיים את הסיור בתצפית של המוזיאון, ממנה נשקפת כל העיר כולה.

כדורי האבן המסתוריים של קוסטה ריקה

כדורי האבן בקוסטה ריקה

כדורי האבן המסתוריים של קוסטה ריקה מתוארכים לשנת 200 לפני הספירה והתגלו יותר מ-300 מהם ברחבי המדינה. יש אחד שנמצא במוזיאון הלאומי. הכדור החלק הכמעט מושלם הזה מוצג לראווה בתוך מעטפת זכוכית.

כדורי האבן של קוסטה ריקה נעים בגודלם בין סנטימטרים בודדים לקוטר של שני מטרים ומשקלם מגיע ל-16 טון. הם כל כך מרשימים שחלקם מוצגים ברחבי העולם כולל שניים בארצות הברית. ציידי אוצרות פוצצו אותם כשגילו אותם לראשונה מתוך מחשבה שזהב חבוי בפנים.

אם אתם לא חובבי מוזיאונים, עדיין כדאי לטייל לאורך החלק החיצוני של המוזיאון הלאומי כדי לראות את חורי הקליעים בקירות ובמגדלי השמירה. אלה היו קרבות עזים והצלקות ממלחמת האזרחים של 1948 עדיין נראות פה היטב.

מוזיאון הירקן (אבן חן קוסטה ריקנית)

מוזיאון זה ממוקם ממש מאחורי המוזיאון הלאומי. הפרה-קולומביאנים סחרו עם בני המאיה בשנים סביב 500 לפני הספירה באבן החן הנדירה הזו והיא מילאה תפקיד גדול בחיי היומיום של קוסטה ריקה הפרה-קולומביאנית. יש כאן למעלה מ-7000 פריטים. מוזיאון הירקן מכיל את האוסף הגדול ביותר של חפצים עשויים או משובצים ירקן פרה-קולומביאניי. המוזיאון מחולק לשש מוצגים המציגים את ההיסטוריה של הירקן והשימושים התרבותיים, הכלכליים והדתיים שלו לאורך ההיסטוריה. קל למצוא את המוזיאון מהשדרה המרכזית ואל תשכחו לפתוח גוגל תרגום – רוב התצוגות כאן הן בספרדית.

הגן הבוטני לנקסטר Lankester

בצד המזרחי של העיר נמצא הגן הבוטני לנקסטר. הגן הבוטני הוא בבעלות אוניברסיטת קוסטה ריקה והוא משמש לחקר סחלבים במרכז אמריקה. הוא פתוח לציבור ותמצאו בו תיירים, מקומיים וצלמים כאחד מצלמים את הסחלבים היפים שבתוכו. תוכלו למצוא גם 3000 מינים של צמחים אחרים במהלך הסיור שלכם בו.

מוזיאון הילדים בסן חוזה – The Museo de Los Ninos

אם אתם מחפשים מה לעשות בסן חוזה עם הילדים, עשו את דרככם למוזיאון הילדים ששוכן במבנה דמוי טירה. המוזיאון פופולרי למשפחות עם ילדים שאוהבים דינוזאורים, תצוגות מדעיות, ללמוד על מצרים העתיקה ועל היסטוריה של קוסטה ריקה. יש כאן תצוגות אינטראקטיביות נחמדות.

מוזיאון מדעי הטבע – נחשב לאחד הטובים ביותר באמריקה הלטינית למי שאוהב בעלי חיים, ארכיאולוגיה ודינוזאורים.

השוק המרכזי – Mercado Central

כשמחפשים מזכרות, השוק המרכזי הוא מקום טוב להתחיל בו. השוק המרכזי הוא אחד מציוני הדרך העתיקים ביותר של קוסטה ריקה והוא קיים בעיר עוד משנת 1821. הוא מלא בדוכני מזון וחנויות מזכרות, אבל זה גם מקום להתחכך עם המקומיים (הישמרו מכייסים). המקומיים קונים בקביעות בשוק הזה ובדוכני האוכל הרבים שבו תוכלו לטעום אוכל קוסטה ריקני אותנטי במחירי מציאה. אתם תראו הרבה אנשים יושבים על שרפרפים ואוכלים אוכל מסורתי, אז למה שלא תצטרפו אליהם ותגידו שלום?

שדרות קליפורניה – California Boulevard

מול המוזיאון הלאומי יוצאת שדרה מקסימה בשם קליפורניה שנקראת גם Calle 17. השדרה תוכננה במקור בסגנון שמזכיר את רחובות לוס אנג'לס. הרחוב הזה שקט בהרבה מהאבנידה סנטרל ולאורכו נטועים עצי דקל עם בניינים עם ארכיטקטורה קולוניאלית. כאן נמצאים מבני ממשלה רבים, בתי מגורים פרטיים, מרכזי חינוך וגם קיר גרפיטי מרהיב.

הפארק הלאומי של סאן חוזה

זהו פארק שקט וקטן, אבל הפארק הזה שופע היסטוריה. זה גם מקום שבו תוכלו לראות את מסילת הרכבת. פעם, רכבות היו דרך פופולרית להתנייד בקוסטה ריקה, אבל השחיתות עצרה אותן כאשר לפקידי הממשלה ולפוליטיקאים היה אינטרס מובהק שהאוכלוסיה תעבור לרכב. כיום שוקדת קוסטה ריקה על בנייה מחדש של מסילות רכבת ובקרוב יהיה אפשר לטייל במדינה בנוחות יתרה. בינתיים, תוכלו לשכור רכב כאן.

מפעל השוקולד Sa Casa Del Cacao

השוקולד היה פעם למוצר המוביל שיצאה קוסטה ריקה. בהיסטוריה של קוסטה ריקה, שוקולד שימש בטקסים ילידיים והיה כל כך חשוב שהוא שימש כמטבע. ייצור השוקולד כאן נעשה בעבודת יד, ובית השוקולד הוא מקום טוב לחוות חלק מתרבות השוקולד במדינה. יש פה סדנאות שוקולד ותוכלו לרכוש כאן שוקולד קוסטה ריקני מקורי. מפעל השוקולד הקטן ממוקם במרכז סן חוזה ובו תוכלו לטעום גם קפה קוסטה ריקאי.

חומת ברלין

אחד הדברים המעניינים ביותר שאפשר לראות בסן חוזה (שאף אחד כמעט לא מכיר) הוא חומת ברלין. מאחורי משרד החוץ (בניין צהוב) נמצא חלק מחומת ברלין המקורית. לא קל למצוא את פיסת החומה הזו מכיוון שהיא לא בדיוק מוצגת לראווה ואנשים רבים הולכים ממש לידה בלי לדעת שהיא שם. פיסת החומה נמצאת מעבר לגדר המבנה.

קתדרלת מטרופוליטן

דלתותיה של הקתדרלה אמנם פתוחות למטייל, אך שימו לב שזו קתדרלה פעילה. העיצוב היפה שלה הוא שילוב של בארוק, ניאו-קלאסי ויווני אורתודוקסי. לאחר סדרה של רעידות אדמה, היא נבנתה מחדש בשנת 1871. זוהי כנסייה כה חשובה עד שהאפיפיור יוחנן פאולוס השני ביקר בה בשנת 1983.

הפארק העירוני – Central Park

סנטרל פארק הוא המרחב הציבורי העתיק ביותר של סן חוזה והוא נמצא ממש ליד קתדרלת מטרופוליטן. בפרק מסתובבים אמני רחוב לצד אנשי עסקים שאוכלים את ארוחות הצהריים שלהם וילדים עושים סקייטבורד על הבטון. אחלה מקום לפיקניק.

חיי לילה בסאן חואן

מבתי קזינו דרך מועדוני ריקודים ועד ברים יוקרתיים רופטופ סטייל. ממבשלות בירה ועד לברי ספורט – יש הכל בסן חוזה. נסו לבקר בשכונת Barrio Escalante ליד מרכז העיר – יש שם ברים נהדרים ומסעדות ייחודיות. אם אתם יותר בעניין של מסיבות אתם יכולים לנסות את Barrio California.

קניות ושופינג

לא חסרים מקומות לעשות קניות ושופינג בסן חוזה. טיילו בשדרה המרכזית (Avenida Central) כדי למצוא מזכרות מסורתיות מקוסטה ריקה. ב"פריאס" (Ferias) המקומיים, שווקי האיכרים של קוסטה ריקה, תוכלו לקנות פירות, ירקות, בשר ודגים טריים.

כיכר טיפוסית בסאן חוזה קוסטה ריקה
כיכר טיפוסית בסאן חוזה קוסטה ריקה

בקניון Avenida Escazu אפשר למצוא מותגים ודברים יוקרתיים יותר ובכל אחת מהכיכרות שיש בסן חוזה תמצאו דוכני בגדים, אוכל, ציוד ספורט ואפילו כרטיסים לסרט.

מפלי לה פאז

רק שעה וחצי מסן חוזה נמצאים הגנים של מפלי לה פאז הכוללים 5 מפלים שונים, מגוון עצום של ציפורים, טיולים רגליים ביער גשם ומצפה פרפרים. לה פאס מומלץ מאוד כטיול יום נהדר מסן חוזה לפני שיוצאים לחופים או להרים.

הרי הגעש בסביבה

אתם פשוט חייבים לבקר באחד מהרי הגעש של קוסטה ריקה הסמוכים לעיר במהלך שהותכם בסן חוזה. הרי הגעש באיזור הם Poas, Irazu, Barva ו-Turrialba וכולם נמצאים בטווח של עד שעתיים מהעיר. רובם נגישים בקלות ויש בהם גם מסלולים קלים יחסית. בדקו את מזג האוויר בסן חוזה לפני שאתם יוצאים כדי שתהיו בטוחים שאתם מגיעים כשהראות טובה.

מקומות לינה בסן חוזה

בין אם אתם מחפשים אכסניה שקטה במחיר סביר או אתר נופש בלתי רגיל יש די מלונות בסן חוזה שיספקו את מבוקשכם.

מומלץ מאוד לקחת מלון ליד אוונידה סנטרל (השדרה המרכזית) במרכז העיר סן חוזה. קל להגיע מכאן לרוב האטרקציות המובילות בסן חוזה. יש ריכוז עצום של מלונות באזור הזה לכל תקציב. לא כדאי להישאר בנמל התעופה הבינלאומי חואן סנטמריה למרות שיש גם שם לא מעט מקומות לינה. שדה התעופה קצת רחוק מהעיר ולא ממש תוכלו להרגיש את כל חיי הלילה והאטרקציות של סן חוזה. 

לדוגמה, מלון Holiday Inn Aurola ומלון Presidente ממוקמים במיקום מרכזי במרכז העיר. מלון הולידיי אין מעמיד בראש סדר העדיפויות את הקיימות ונשקף מהמסעדה שלו בקומה ה-17 נוף מדהים של סן חוזה. מלון גראן היה המלון הגדול הראשון בקוסטה ריקה והוא המלון היחיד בקוסטה ריקה שהוא גם נקודת ציון לאומית. מלון נוסף בסן חוזה הוא Grano de Oro. יש בו ג'קוזי חיצוני, מסעדה וטרקלין ובכלל, זהו מלון מאוד יוקרתי למי שיכול להרשות לעצמו. מלונות נוספים תוכלו למצוא בלינק הזה.

בניין טיפוסי בסן חוזה - קוסטה ריקה
בניין טיפוסי בסן חוזה – קוסטה ריקה

טיפים חשובים לטיול בסן חוזה

 • בקרו כאן כשחורף בישראל: מזג האוויר הטוב ביותר בסן חוזה הוא בין דצמבר לאפריל.
 • קחו אובר או מוניות ממשלתיות: אובר היא דרך נהדרת במחיר סביר להתנייד בסן חוזה. אם אתם משתמשים במוניות, הקפידו להשתמש במוניות האדומות הרשמיות עם המשולשים הצהובים.
 • קחו סיורים ממדריכים בעיר: הירשמו מראש לטיולים בעיר. אם תסגרו דרך חברות מוכרות תבטיחו שהמדריכים שלכם יראו לכם את כל נקודות השיא העיקריות של העיר בלי בזבוזי זמן מיותרים. 
 • היזהרו מכייסים: שמרו את החפצים שלכם קרוב אליכם. אל תקחו הרבה מזומנים או חפצי ערך כשאתם מסתובבים בעיר.
 • התלבשו כמו מקומיים: אל תלבשו בגדי חוף בעיר. בגד ים וכפכפים גורמים לכם להתבלט כתיירים ונעליים עם אצבעות פתוחות עלולות להיות מסוכנות על מדרכות העיר.
 • אל תסתובבו לבד בלילה: אמנם סן חוזה נחשבת לאחת הערים הבטוחות ביותר באמריקה הלטינית, אבל היא עדיין עיר גדולה. קחו אובר או מונית בלילה.

אוכל ומסעדות בסן חוזה

עם מסעדות שמציעות מטעמים מכל רחבי העולם, לא תהיה לכם בעיה למצוא מקומות טעימים לאכול בסן חוזה. אם אתם בעניין של ארוחה יוקרתית, תוכלו למצוא אותם בשכונות Escazu או Santa Ana. יש שם מסעדות מעולות כמו Andiamo La (מסעדה איטלקית בסנטה אנה) ו-La Divina Comida (מסעדה עם אוכל לטיני ב-Escazu).

כדי לאכול במסעדות עם אווירה צעירה יותר, בקרו באיזור Barrio Escalante בסן חוזה. תוכלו למצוא שם הכל, החל מקסאדו מסורתיים ועד פיוז'ן לטיני-אסיאתי ייחודי.

ועוד דבר חשוב. לארוחת הבוקר, הקפידו לנסות את ה-Gallo Pinto! המאכל הלאומי והטעים של קוסטה ריקה.

בית חב"ד סן חוזה קוסטה ריקה

בית חב"ד בסן חוזה נמצא במיקום הזה ומס' הטלפון של אנשי בית חב"ד שם הוא: 506-40101515. בבית חב"ד בסן חוזה תמצאו שיעורי תורה לגברים ונשים, חנות מתנות, בית כנסת, ספריה ושירותים יהודיים.

בית חולים סן חוזה

אם כבר אנחנו מדברים על סן חוזה אז בשיר של מוניקה סקס "סן חוזה" מוזכר בית חולים. למרות השמש, הדקלים והפלמינגו לא מדובר בבית החולים שבסן חוזה בקוסטה ריקה (מיד נצרף 2 כתובות של בתי חולים מומלצים בעיר סן חוזה למטייל) אלא בבית החולים שבסן חוזה – קליפורניה, ארה"ב. מיד ההוכחה ולינק לשיר ביוטיוב.

סן חוזה תשובה של יהלי סובול

סאן חוזה – בתי חולים

 • שם: Hospital CIMA San José
  כתובת:
  Próspero Fernández, San José, San Rafael
  טלפון: 506-2208-1000
 • שם: Hospital Clínica Bíblica
  כתובת:
  Avenida 14, Calle 1 Y Central San José
  טלפון: 506-25221000
  וואסטאפ: 506-85292100

איך להגיע לסן חוזה?

נמל התעופה הבינלאומי הקרוב ביותר הוא Juan Santamaria. טיסות לסן חוזה קוסטה ריקה אפשר למצוא כאן ומשדה התעופה חואן סנטמריה קחו אובר, הסעה או רכב שכור. מרכז העיר נמצא במרחק של כ-30 דקות בלבד משדה התעופה!

פורסם ב:

Scroll to Top
דילוג לתוכן