דף הבית » פעילויות » גלישת גלים בקוסטה ריקה

גלישת גלים בקוסטה ריקה

קוסטה ריקה ידועה בחופיה היפהפיים ובתנאי הים המאפשרים לכל גולש, מכל מקום בעולם, מתחיל או מקצוען למצוא את הגלים המתאימים לו. בקוסטה ריקה שני קווי חוף, האחד גובל עם האוקינוס השקט והשני עם הים הקריבי. עיקר חופי הגלישה המפורסמים, שבהם גלים ייחודיים המושכים אליהם גולשים מכל העולם נמצאים בצד הפסיפי (הצד של האוקינוס השקט), אך גם בצד הקריבי חופי גלישה רבים, וביחד הם מציעים מגוון עצום של סוגי גלים וחופים היוצרים חוויית גלישה רבת פנים.

גלישה

בין שני קווי חוף אלו קיים מרחק נסיעה קצר יחסית של חמש שעות בסך הכול, מה שמאפשר בקלות רבה לעבור מקו חוף אחד לשני גם כאשר מדובר בטיול קצר.

קווי החוף הארוכים והמגוונים יוצרים מגוון סוגי גלים ושבירות לאורך כל השנה, שבירות חוף, שבירות פויינט, שבירות ריף, גלים ימניים ושמאליים, ארוכים, גבוהים ועוד.

באתרי אינטרנט רבים ניתן להתעדכן באופן ישיר על סוגי הגלים ומצב חופי הגלישה בקוסטה ריקה – אחד מהם הוא surfing-waves.

אפשר לגלוש בקוסטה ריקה כל השנה

תנאיה הגאוגרפיים של קוסטה ריקה יוצרים תנאים מושלמים לכל גולש ומאפשרים לגלוש בה לאורך כל השנה. השילוב המיוחד הנוצר בשל מיקומה הסמוך כל כך לקו המשווה והן בשל קו החוף הפונה לאוקיינוס השקט, יוצר מצב שבו קיים סוול (מערכת גלים שנוצרה כתוצאה מסופה בים ונעה לכיוון מסוים) הן מצידו הצפוני של כדור הארץ (בחודשים נובמבר עד מרץ) והן מצידו הדרומי (לאורך כל השנה). טמפרטורת המים הנוחה בקוסטה ריקה היא תענוג נוסף לגולשים בה, והיא נעה באופן קבוע בין 22-27 מעלות צלסיוס.

גלישה בחורף

אז זהו, שתנאי מזג האוויר בקוסטה ריקה שונים ממה שמוכר לנו בישראל ובמדינות אחרות בעולם. בקוסטה ריקה אין ממש חורף, ועונות השנה כאן מכונות העונה היבשה והעונה הרטובה.

בעונה היבשה (מינואר עד אפריל) מזג האוויר קיצי אך לא באופן מוחלט, מזג האוויר משתנה בהתאם לאזור בו נמצאים. עונה זו היא אכן נטולת גשמים בעיקר באזור החופים בצפון מערב המדינה. לעומת זאת בשאר חלקי קו החוף הפונה לאוקיינוס השקט עשויים להיות בכל זאת משקעים גם בעונה היבשה. החוף הקריבי בצידה המזרחי של קוסטה ריקה נוטה להיות גשום לאורך כל השנה ובכלל אין בו הבדלים אקלימיים בולטים בין העונה הגשומה לרטובה. יחד עם זאת, בחודשים ספטמבר ואוקטובר יש בחופי הים הקריבי תקופה יבשה ושטופת שמש בשונה מכל שאר המדינה שדווקא אז גשומה יותר מהרגיל.

airalo ad
גולשת גלים

בעונה הרטובה (מאי עד דצמבר) כמות המשקעים עולה, אך גם בתקופה זו ימים שטופי שמש הם דבר שכיח מאוד במיוחד באזור החופים, ואם הגשם מופיע הוא מתחיל לרוב רק בשעות אחה"צ. ישנם רק אזורים בודדים שבהם תתקלו בקושי אמיתי לטייל או בעונה הגשומה, ולרוב מדובר באזורים הרריים וגבוהים מאוד או אזורים שהגישה אליהם מסובכת. כך או כך, מי שמתכנן לגלוש בקוסטה ריקה אינו מוגבל מבחינת העונה.

תרבות הגלישה בקוסטה ריקה

כאמור, קוסטה ריקה ידועה בעולם הגלישה כמדינה שבה יש גלים נהדרים במשך כל ימות השנה. בין אם אתה גולש מתחיל שמתכנן לקחת שיעורי גלישה לראשונה בחייך, תוכל למצוא חופים מתאימים בכל ימות השנה, ובין אם אתה גולש מנוסה ומקצועי תוכל למצוא שבירות נהדרות בשתי העונות.

טיול גלישה בקוסטה ריקה מאפשר לטעום לא רק מחווית גלישה אלא גם מתרבות גלישה על כל רבדיה, מוזיקה, לבוש ועוד. ספורט הגלישה הוא חלק בלתי נפרד מחיי היומיום של תושבים מקומיים בקוסטה ריקה שחיים בעיירות חוף כמו חאקו, פוארטו וייחו, סנטה תרזה ותמרינדו.

בעיירות אלו תוכלו למצוא בתי ספר ללימוד גלישה, מקומות להשכרת או רכישת גלשנים, חנויות לציוד גלישה ולמעשה כל דבר שתזדקקו לו בטיול גלישה. במקומות אלו תוכלו לקבל את הטיפים הטובים ביותר מהמקומיים המכירים את הגלים ותנאיהם הכי טוב מכולם.

החופים המומלצים ביותר לגלישת גלים בחוף הפסיפי של קוסטה ריקה

מכיוון שעיקר הגלישה בקוסטה ריקה מתרכזת בצד הפסיפי (של האוקינוס השקט), בחרנו לציין בפניכם ראשית את החופים המתאימים ביותר לגולשים באזור זה מבין החופים של קוסטה ריקה. ביניהם תוכלו לעבור במהירות ובקלות, לבקר בחופים שונים וליהנות מאפשרויות גלישה מגוונות. כמובן שחשוב שתבחרו בחופים המתאימים לרמת מיומנות הגלישה שלכם, חופים שונים מתאימים לגולשים מנוסים ולגולשים מתחילים.

חופים מומלצים לגלישה בחאקו | Jaco

חאקו היא אחת מעיירות החוף והגלישה המפותחות ביותר בקוסטה ריקה. העיירה נוחה מאוד למשפחות, זוגות, מטיילים צעירים וכמובן לגולשים מכיוון שהגישה אליה נוחה מאוד. חאקו נמצאת במרחק נסיעה של כשעה בלבד משדה התעופה בסן חוסה, יש בה את כל הנוחות שנדרשת בטיול עם משפחה כמו מקומות לינה ברמות שונות, מסעדות והרבה אטרקציות. חוף הים בחאקו מושלם ללימוד גלישה וילדים ומבוגרים רבים מנצלים את שהייתם במקום לצורך כך. תחום הגלישה מאוד מפותח בעיירה ותוכלו למצוא בתי ספר ללימוד גלישה וחנויות שונות המוכרות ומשכירות ציוד לגלישה. עשרות אלפי גולשים מנוסים מגיעים לחאקו מדי שנה, גם כדי לגלוש אבל גם כדי לרכוש (!) גלשנים וציוד גלישה נלווה.

המפרץ של חאקו מייצר גלים על בסיס יומי בהתאם לשעות הגאות והשפל ומספק פוינטים לכל רמות הגלישה, במרחק נסיעה קצר מאוד מחאקו יש חופים נהדרים לגולשים מקצועיים כמו חוף הרמוסה הנמצא במרחק של 5 דקות נסיעה, מוכרז כשמורת גלישה עולמית היחידה בקוסטה ריקה ומספק על בסיס יומי צינורות (ביץ' ברייק). חוף זה מומלץ רק לגולשים מנוסים מאוד.

חופים מומלצים לגלישה בבוקה ברנקה | Boca Barranca

חוף הנמצא מעט צפונית לחאקו, וידוע בשל הגל השמאלי הארוך מאוד שבו שמגיע לעיתים לאורך של קילומטר. הוא השני באורכו לאחר הגלים של פאבונס. החוף מאוד נגיש ונוח, יש בו חניה ומקלחות והוא מרהיב ביופיו. מומלץ להגיע אליו בעונה היבשה משום שבעונה הרטובה יש סחף שמגיע מהנהר ומביא עימו לכלוך.

חופים מומלצים לגלישה בפאבונס | Pavones

פאבונס (Pavones) היא עיירה קטנה בדרום קוסטה ריקה שמתהדרת בגל הארוך ביותר בקוסטה ריקה והשני באורכו בעולם, ולכן היא יעד חובה לכל גולש מנוסה. הגלים הנהדרים הביאו אל העיירה בין היתר את גולש הרוח האגדי רובי נאש שהצליח לגלוש למרחק של למעלה מקילומטר בגלישה רציפה שנמשכה כ-2 דקות. יחד עם זאת, הגלים הנהדרים האלו אינם עקביים לאורך כל השנה ומומלץ לבקר פה בעונה הגשומה (אפריל עד נובמבר) כשנכנס סוול.

חופים מומלצים לגלישה במטאפלו | Matapalo‬

שמורת Matapalo נמצאת בחצי האי אוסה ממש מול פאבונס. מדובר בפנינה שתיירים כמעט לא מכירים- ג'ונגל בתולי וגן עדן לגולשים מנוסים. הגלים שם בקנה מידה עולמי עם שלוש שבירות פוינט מצוינות.

חופים מומלצים לגלישה בדומיניקל | Dominical

דומיניקל היא עיירת חוף שאליה מגיעים גולשים מכל רחבי העולם בשל הגלים הגבוהים במיוחד שבה. ניתן ללון בהוסטלים ממש על חוף הים קרוב לגלים, ופשוט לנצל כל רגע אפשרי לגלישה. החוף מתאים לגולשים מנוסים בלבד והזרמים החזקים והקרבה של שוניות האלמוגים לחוף הופכים אותו ללא מתאים לשחייה. היתרון בכך הוא שתיירים ממעטים להגיע לעיירה אלא אם כן כמובן הם מכורים לגלישה…

חופים מומלצים לגלישה ביוביטה | Uvita

עיירת החוף יוביטה הידועה גם בשל המפלים הסמוכים לה, נמצאת בליבה של שמורת הטבע מרינו בלנה הפופולארית מאוד במיוחד בתקופה שבין דצמבר לאפריל, שאז ניתן לצפות בלוויתנים הנודדים באזור. בשונה מחופים אחרים, מדובר ברצועת חוף צרה המוקפת בים משני צידיה, שנוצרת באופן טבעי בין שני מפרצים, בעלת חול לבן ומים כחולים צלולים. יש בה תנאים נהדרים לשחייה ולמגוון סוגים של ספורט ימי. חוף יוביטה מתאים לכל המשפחה, יש באיזור אטרקציות רבות בים וביבשה והים מצוין לגולשים מתחילים. ומי שמעוניין ללמוד לגלוש ימצא כאן בתי ספר לגלישה.

חופים מומלצים לגלישה בסנטה תרזה | Santa Teresa

סנתה תרזה היא כפר גולשים הנמצא בקצה הדרומי של חצי האי ניקויה. מיוחד בכך שהוא נהדר הן לגולשים מנוסים והן למתחילים. המיקום המיוחד של החוף יוצר שלוש שבירות מרכזיות שכל אחת מהן יוצרת תנאי גלישה וגלים שונים, החל מגלים המגיעים לגבהים עצומים ועד לגלים עדינים המתאימים לגולשים מתחילים. בכפר יש בתי ספר ללימוד גלישה, חנויות לציוד גלישה, והגישה אליו נוחה מאוד.

חופים מומלצים לגלישה בתמרינדו | Tamarindo

תמרינדו היא עיירה קטנה במערב חצי האי ניקויה, מאוד ידידותית ונוחה לתיירים. חוף הים בעיירה מפותח מאוד מבחינת תיירות. הוא נגיש, והים מתאים בעיקר לגולשים מתחילים או חובבנים. בעיירה חנויות ובתי ספר לגלישה ומסביב לה חופים נוספים מיוחדים מאוד. לגולשים המקצוענים והמנוסים יותר מומלץ להגיע לחופים שמצפון ומדרום לתמרינדו, ובמרחק נסיעה קצר אפשר להגיע לחופים כמו Playa grande או Playa langosta ,Havallanas , witches rock ועוד.

חוף מנואל אנטוניו | Manuel Antonio

גלישה בפארק הלאומי מנואל אנטוניו עצמו אסורה ונאכפת אבל מסביב לפארק יש כמה ספוטים נהדרים לגולשים, בעיקר רצועה שלמה של חופים צפונה מהשמורה. יש גם כמות הולכת וגדלה של מחנות גלישה כאן ואפשר לטייל בשבילים המפורסמים של מנואל אנטוניו כשאתם לא על הגלים.

החופים המתאימים ביותר לגלישת גלים בחוף הקאריבי של קוסטה ריקה

החוף הקריבי של קוסטה ריקה גם הוא מלא בגלים. הגלים יכולים להיות עוצמתיים ומסוכנים אם אינכם גולשים מנוסים. עם זאת, כמו בכל מקום שמתאים לגלישה, לא תמיד הגלים מתאימים רק למקצוענים. יש גם הרבה מקומות ותנאים שמתאימים למתחילים ולבינוניים. הנה המקומות הפופולריים ביותר לגלישה בחוף הקריבי של קוסטה ריקה.

אל ברקו | El Barco

חוף אל ברקו ממוקם בפוארטו וייחו והוא מקום מושלם למתחילים. יש כאן כמה גלים שונים, במיוחד כשאתם הולכים צפונה יותר במורד החוף. עדיף לגלוש במקום הזה בגאות גבוהה יותר וכאשר אין יותר מדי סוול.

פלאיה נגרה | Playa Negra

פלאיה נגרה הוא חוף חול שחור מדהים הממוקם כשעה דרומית ללימון. החוף הזה באופן מושלם לגולשים מתחילים ובינוניים כאחד. היזהרו כשיש סוול מכיוון שהנקודה הזו יכולה להיות קצת רדודה ולהתפרץ הרבה יותר החוצה. בקצה הדרומי של החוף יש שונית שמכוסה בקיפודי ים, אז נקטו אמצעי זהירות נוספים. המקום הזה הוא הטוב ביותר כאשר הגאות נמצאת בשיאה. כמו כן, אל תשאירו שום דבר בעל ערך במכונית מכיוון שלמרבה הצער יש כאן פריצות.

פלאיה קוקלס | Playa Cocles

פלאיה קוקלס הוא חוף מדהים קצת מעבר לפוארטו וייחו. איזור הגלישה הפופולרי הזה אינו מתאים למתחילים מכיוון שבדרך כלל יש כאן זרם חזק. ישנן גלים רבים. כאשר הגל שמגיע הוא גדול, הוא נוטה להיות ממש צינור.

פלאיה בוניטה | Playa Bonita

פלאיה בוניטה פופולרית מאוד בקרב המקומיים, במיוחד בסופי השבוע. החוף ממוקם בקצה הצפוני של לימון. נקודה זו מתאימה רק לגולשים בינוניים ומנוסים. הגלים יכולים להיות גדולים כאן והם כמעט תמיד חזקים מאוד. זכרו תמיד לכבד את המקומיים בכל פעם שאתם גולשים בקוסטה ריקה או בכל מקום אחר שאינו המגרש הביתי שלכם.

לוס טומבוס | Los Tumbos

לוס טומבוס ממוקם ממש דרומית לפלאיה בוניטה. אם אתם לא גולשים מנוסים, לא כדאי לכם להגיע לכאן. בתזמון נכון, הגלים יכולים להגיע לאורך של עד 300 מטרים ולגובה של למעלה משלושה מטרים.

סלסה בראווה | Salsa Brava

סלסה בראווה הוא אחד הגלים המפורסמים ביותר בקוסטה ריקה כולה. גולשים מכל העולם מגיעים לחוף הקריבי של קוסטה ריקה כדי לנסות ולגלוש על הגל המטורף הזה. עם זאת, סלסה בראווה מתאימה רק לגולשים מנוסים ביותר. יש כאן המון סלעים, זרמים בלתי צפויים, והגל נשבר אל שונית רדודה מאוד.

איסלה אוויטה | Isla Uvita

רק 40 דקות שיט בסירה מלימון שוכן האי הקטן איסלה אווויטה. האי הזה מוקף בשונית אלמוגים. האי לא מפותח, מה שמוסיף עוד רובד של סכנה לגולשים כאן במקרה של תאונה. המקום הזה לא מיועד לגולשים מתחילים. הגל מהיר, חלול, חזק ונשבר על שונית חיה רדודה. אם אתם יודעים מה אתם עושים ותגיע כשכל התנאים לטובתכם, סביר להניח שזו תהיה חוויה מטורפת עם מעט גולשים אחרים מסביב.

מפת חופי הגלישה בקוסטה ריקה

טיפים לגולשים

  • לפני הכניסה למים, הכירו את מאפייני החוף כמו זרמים מסוכנים, תנאי מזג אוויר, גלים וסוג קרקעית האוקיינוס ​​(חול או אלמוגים) וכדומה.
  • זכרו תמיד לענוד ליש כדי לשמור על הגלשן שלכם קרוב אליכם, למען בטיחותכם, כמו גם של אחרים.
  • היו תמיד מודעים לתנאי האוקיינוס ​​מכיוון שזו סביבה דינמית שיכולה להשתנות בקלות.
  • לעולם אל תגלשו באזורים שהם מעבר לרמת המיומנות שלכם. ישנם חופים מסוימים שמתאימים רק למקצוענים.
  • אם אתם מתחילים, חפשו אזורים לגלישה בהם יש מעט אנשים והימנעו מלהיתקל בשחיינים.
  • אם יש גולשים נוספים באזור, כבדו את המרחב שלהם.
  • אם מוצעים לכם שיעורי גלישה, ודאו שהמדריך הוא מומחה. אם זו חברה, ודאו שהיא מאושרת.
  • אל תשאירו את החפצים שלכם ללא השגחה על החוף.
  • השתמשו תמיד בקרם הגנה כדי למנוע כוויות.
  • בחלק מהחופים יש תנינים. שאלו את המקומיים, אנשי משמר החופים או אנשי הצלב האדום אם ניתן למצוא אותם באזור.

Scroll to Top
דילוג לתוכן