דף הבית » בעלי החיים של קוסטה ריקה

בעלי החיים של קוסטה ריקה

כשזה נוגע לבעלי חיים (אבל, לא רק בעצם…), קוסטה ריקה הולכת להדהים אתכם! קוסטה ריקה ידועה בעולם בזכות חיות הבר האקזוטיות השופעות והמגוונות שלה, שאת חלקן, סביר להניח, תתקשו לראות במקומות אחרים בעולם.

עם למעלה מ-500,000 מינים של חיות בר בטבע של קוסטה ריקה, רבות מהן נדירות, כאלו שהן בסכנת הכחדה וכאלו שהן אנדמיות, מקומיות בלבד, בעלי החיים של קוסטה ריקה הם מהמגוונים ביותר בעולם. מהעצלנים המקסימים ועד לקופים שובבים, צפרדעי עצים קטנטנות וצבעוניות ועד תנינים ענקיים באורך של כמעט 5 מטרים, מיגוארים בסכנת הכחדה ועד חתולי ג'ונגל פראיים זעירים, מאיגואנות פרה היסטוריות ועד למבחר עצום של יותר מ-900 מינים של ציפורים טרופיות, מענקים עדינים כמו כריש הלוויתן וצב ים ענק ועד נחשים וצפרדעים זעירים אך קטלניים. את כל אלה ועוד תמצאו במדינה המרהיבה הזו.

בעלי החיים של קוסטה ריקה
בעלי החיים של קוסטה ריקה

בעלי חיים, באופן כללי, הם היפים ביותר כשהם נמצאים בסביבתם הטבעית. אז כשאתם מבקרים בקוסטה ריקה, תוכלו לתכנן את הטיול שלכם ואת העצירה ביעדים השונים כדי שתהיה לכם ההזדמנות הטובה ביותר לזהות סוגים מסוימים של חיות בר. צפו בצבות ים עולים לחוף כדי להטיל את ביציהן בפארק הלאומי טורטוגרו (Tortuguero National Park) או נסו לחמוק מקופי הקפוצ'ין הלבנים שינסו לגנוב את החטיפים שלכם במנואל אנטוניו (Manuel Antonio).

התעוררו לקול קופי השאגן בפארק הלאומי גואנקסטה (Guanacasta) ובחצי האי ניקויה, צפו בעצלן מנמנם בפוארטו וייחו (Puerto Viejo) שליד החוף הקריבי או תזהו את הלווייתנים גדולי הסנפיר המדהימים בדרייק ביי (Drake Bay) שבחצי האי אוסה (Osa Peninsula). אז, למה שלא להתחיל לתכנן את הטיול הבא שלכם בקוסטה ריקה כדי שתוכלו למצוא כמה שיותר בעלי חיים?

ציפורים

טוקנים מוכתמי חזה
טוקנים מוכתמי חזה

יש אלפי ציפורים מרתקות בקוסטה ריקה, שסביר מאד שתפגשו בעת הביקור שלכם בה. אחת המפורסמות שבהן הוא הארה הארגמנית (תוכי צבעוני ויפה) והטוקן ססגוני-מקור. ניתן להבחין בהם ברוב הפארקים הלאומיים של קוסטה ריקה ולחזות מקרוב ביופיין הבלתי רגיל. הציפורים המגניבות הללו אינטליגנטיות מאוד ואורך חייהן נע בין 35 ל-50 שנים.

תכנון טיולים באנר

כמו כן, תוכלו גם לפגוש את הקצאל המרהיב (בעברית – קורוקו), שחי ביערות הגשם הלחים בעיקר בסן ג'ררדו דה דוטה (San Gerardo De Dota) ומונטוורדה. הציפור המדהימה הזו מושלמת מבחינת המראה שלה ואין דומה לה. הפארק הלאומי פאלו ורדה הוא אחד המקומות הטובים ביותר בקוסטה ריקה לחובבי ציפורים. אז, אם אתם כאלה, אל תפספסו אותו.

יונקי דבש

בתוך קוסטה ריקה, תמצאו כ-50 סוגים שונים של יונקי דבש. בעלי הנוצות האלה אוהבים לשתות צוף מפרחים שונים ונוהגים להכות בכנפיים שלהם בקצב מהיר במיוחד. תוכלו לשמוע אותם, כשהם עפים בסביבתכם, בעודם מזמזמים עם הכנפיים.

airalo ad

מומוטיים

המומוטיים הן משפחת ציפורים נפוצה מאוד בקוסטה ריקה, אותה תוכלו לראות ברחבי המדינה. ישנם שלושה סוגים שם: מוטמוט גבת טורקיז, מוטמוט טודי ומוטמוט רחב מקור.

יונקים

טפיר
טפיר

את היונקים של קוסטה ריקה תמצאו בכל רחבי הארץ הנהדרת הזו, כאשר טפיר בירדי הוא אחד היונקים הנדירים ביותר בקוסטה ריקה. זהו היונק היבשתי הגדול ביותר בקוסטה ריקה ובמרכז אמריקה, המגיע לאורך של עד שני מטרים ומשקלו יכול להגיע עד 400 קילוגרם. הוא ידוע כצייתן ולא מפריע לאף אחד. הצעירים נולדים עם פסים לבנים בצדדים, הסוואה שנועדה להגן עליהם מפני טורפים.

קופים

בקוסטה ריקה יש ארבעה מינים של קופים כולל קוף סנאי, שאגן, קופי עכביש ולבסוף הקפוצ'ין. תוכלו למצוא גם את החבר'ה האלה בכל רחבי הארץ אבל בעיקר באזורי החוף. את השאגנים, כפי שניתן לנחש, שומעים הכי חזק, עם קריאה חזקה ב-5 בבוקר, ולעומתם קוף הסנאי הוא הקטן ביותר, כאשר שני המינים האחרים הם בגודל ממוצע. אמרנו כבר שיש בעלי חיים מדהימים בקוסטה ריקה?

עצלנים

העצלנים נמצאים בכל רחבי קוסטה ריקה, ואם אתם רוצים לזהות אותם מהר, פשוט חפשו אותם על העצים. יכול להיות שפשוט תמצאו אחד שמנמנם ועושה את דרכו לאט לכיוון העלים הטעימים שהוא מעדיף, בעוד אחרים נחים להם. ישנם שני מינים של עצלנים בקוסטה ריקה: עצלן דו אצבע חום ועצלן תלת אצבע.

יגוארים וחתולי בר

היגואר החמקמק הוא החתול הגדול ביותר בקוסטה ריקה, וקשה מאד לראות אותו שכן מספרם של היגוארים פחת באופן דרסטי במהלך השנים האחרונות. אם כי, אם יתמזל מזלכם למצוא אחד כזה, כדאי לכם לברוח במהירות ולהסתתר. היגוארים בקוסטה ריקה מתגוררים בעיקר באזורים מוגנים כמו הפארק הלאומי קורקובדו.

אגוטי

האגוטי הוא מכרסם טרופי שחי ביערות גשם יבשים ורטובים כאחד. הוא נראה כמו שילוב של סנאי וארנב, ובקוסטה ריקה תוכלו למצוא אותם בפארק הלאומי קורקובדו, בפארק הלאומי סנטה רוזה ובשמורת יער העננים של מונטוורדה. האגוטי פעיל במהלך היום והוא מפזר זרעים לצמחי יערות גשם טרופיים. הוא קובר את הזרעים וחוזר אליהם רק אם הוא לא מצליח למצוא פירות לאכול. הזרעים שנותרו מאחור גדלים ומספקים אפילו יותר מזון לאגוטי.

זוחלים

איגואנה ליד בריכה, מחזה לא מאוד נדיר בקוסטה ריקה
איגואנה ליד בריכה, מחזה לא מאוד נדיר בקוסטה ריקה

בקוסטה ריקה יש מגוון רב מאד של מיני זוחלים. הם מגיעים בכל מיני גדלים שונים. מקטנים כמו בגודל אצבע של תינוק ועד ארוכים יותר ממכונית. הזוחלים בקוסטה ריקה הם אולי לא הרכים או החמודים ביותר מבין החיות אבל הם בהחלט מדהימים. חלקם חזקים מאד בעוד שלאחרים יש מגוון גדול של צבעים.

אחת מהן היא האיגואנה, הנמצאת רוב הזמן בעצים. האיגואנה היא זוחל עצלן בדומה לעצלנים, אבל כדאי שתיזהרו ממנה, שכן היא נושכת ויש לה זנב דמויי שוט כדי להגן על עצמה. מנגנון הגנה שיש לה הוא למעשה להפיל את הזנב שלה אם טורף מנסה לתפוס אותה.

בנוסף לאיגואנות, שממיות נמצאות ממש בכל מקום בקוסטה ריקה. הן לא מרושעות, הן לא ינשכו לכם את האצבע והן משמיעות צליל מעניין שאתם עלול בטעות לחשוב שמדובר בבעלי חיים קטנים אחרים. השממיות הן קטנות מאוד, קטנות כמו האצבע הקטנה שלכם ויכולות לגדול עד לגודל היד כולה. הן אוהבות לאכול חרקים קטנים, כולל תולעים, צרצרים, ובאמת כל דבר שהן יכולות למצוא.

נחשים בקוסטה ריקה

יש הרבה, הרבה מאד, נחשים בקוסטה ריקה. תמצאו אותם בעצים, מתחת לסלעים, במקומות שלא ידעתם שהם יכולים להסתתר בהם, ואם לא תציקו להם הם לא יתייחסו אליכם.

אחד הנחשים האגרסיביים והידועים ביותר בקוסטה ריקה הוא גומצן חניתי. הוא לא הכי ארסי אבל עדיין מסוכן מאוד. נחשים אגרסיביים אלה נפוצים ברחבי הארץ מה שהופך אותם למובילי התקפות נחשים. נחשים אחרים שאתם גם כן למצוא במדינה הזו כוללים צפעון דקל עפעפי, נחש אלמוגים, נחש בואה ועוד.

תנינים וקיימנים

התנין האמריקאי, או במקרה הזה התנין הקוסטה ריקני, הוא הזוחל הגדול ביותר במדינה. אורכם של התנינים מהסוג הזה נע בין 3 ל-4 מטרים, כאשר הגדולים ביותר שבהם יכולים להגיע ל-5 מטרים או יותר. התנינים נמצאים בנתיבי המים של קוסטה ריקה. במיוחד בגשר טארקולס (Tarcoles), לכיוון האוקיינוס השקט מסן חוזה.

בעלי חיים ימיים

לווייתן כחול בים
לווייתן כחול בים

החיים הימיים בקוסטה ריקה מלאים במינים מדהימים של בעלי חיים. חלקם כוללים יונקים, למשל לווייתנים ודולפינים, בעוד שאחרים כוללים זוחלים, כמו צבי ים. תוכלו למצוא גם מגוון גדול של דגים שונים, לא רק באוקיינוסים אלא באגמים ובנהרות.

אחד הדגים הגדולים ביותר שתמצאו במימי קוסטה ריקה הוא דגש מפרש, או מרלין, עם גוף מוארך ולסת עליונה ארוכה, המזכירה מאד דג חרב. יצור ענק בסביבה, שממנו קשה מאד להתעלם, הוא כריש לווייתני, המסווג גם כלווייתן, כריש וגם כדג.

דגים

סביר מאד שלא תתאכזבו משפע דגי המים הטריים והמלוחים בקוסטה ריקה. הדייגים המקומיים נהנים מהניסיונות לתפוס את הוואהו, המאצ'קה ובס. אם אתם מתעניינים יותר בשנירקול או צלילה בקוסטה ריקה תוכלו לראות מנטה ריי, כוכבי ים, צלופחים, צבי ים, דולפינים, דגי מלאך, סוסי ים ותמנונים.

לווייתנים ודולפינים

דולפינים הם זן נרגש ושובב מאד והם אוהבים לקפוץ מהמים כדי שתראו אותם לצד כשאתם על סירה. תוכלו למצוא את החבר'ה החביבים האלה ברוב מימיה של קוסטה ריקה, במיוחד לאורך הגולפו דולסה (Golfo Dulce). צפייה בלווייתנים וסיורי דולפינים הם דרך מצוינת לראות אותם.

צבי ים

בין מגוון בעלי החיים הימיים של קוסטה ריקה נמצאים גם צבי ים. תחילה תראו אותם זוחלים לעבר האוקיינוס הפתוח כשרק בקעו מהביצה, ובהמשך תמצאו את החבר'ה האלה גם בצד הקריבי בעיקר בטורטוגרו ובצד האוקיינוס השקט. כבוגרות, חוזרות הנקבות לנקודת המוצא שלהן כדי להטיל ביצים. צבי הים שמגיעים לקוסטה ריקה הם מסוג: צב ים זיתני וצב ים קרני. בפארק הימי הלאומי לאס באולס (Las Baulas National Marine Park) ובמקלט חיות הבר Ostional תוכלו לראות מאות צבים מקננים וצבים תינוקות עושים את דרכם לים בבוקר.

דו-חיים

צפרדע חץ הרעל (דנדרובט)
צפרדע חץ הרעל (דנדרובט)

אם מצאתם ספר טיולים על קוסטה ריקה, סביר להניח שתראו צפרדע קטנה וצבעונית מפארת את הכריכה. הדו-חיים של קוסטה ריקה הם אולי היפים ביותר מבין החיות של המדינה. עם מגוון של צבעים מרהיבים, ניתן למצוא יצורים אלה בגדלים שונים. מקרפדות ענק ועד צפרדעים זעירות, גלו אילו מהן תוכל למצוא בקוסטה ריקה.

צפרדעי חץ הרעל (דנדרובטיים)

צפרדעים אלו מכונות גם כצפרדעי חץ הרעל, ולא בכדי. ישנם כיום 8 מינים ידועים בקוסטה ריקה, וכן, השם נשמע די מפחיד. ולכן נהוג להאמין שנגיעה בהם תרעיל ותגרום למוות. עם זאת, הרעל אינו חזק מספיק כדי לחדור דרך העור שלנו. זה לא אומר שאתם צריך להסתובב ולגעת בצפרדעים האלו באופן חופשי. אולי חתך לא ידוע יגרום לכם לצרות, ומכאן כדאי לכם להיזהר.

אילנית אדומת עין/צפרדע עצים אדומת עין

את הצפרדע הזו ניתן לזהות בקלות בגלל העיניים האדומות המהפנטות שלה. תוכלו לזהות את הצפרדעים הללו בכל רחבי המדינה, וברגע שתכירו את הקריאה הייחודית שלהן, תוכלו לעקוב אחריהן ולראות אותן מקרוב.

צפרדע הזכוכית

במקום להרשים אותנו בצבעים מסנוורים, הצפרדע הזו מהפנטת אותנו עם השקיפות שלה ועיניה הייחודיות למראה. בהשוואה לצפרדעים אחרות, קצת יותר קשה לזהות את צפרדעי הזכוכית אז היעזרו במדריכים שיוכלו לסייע לכם בזיהוי. האם הצפרדע הקטנה הזו נראית לכם מוכרת? זה אולי בגלל שקרמיט הצפרדע מבוסס עליה!

צפרדעי Lemur Leaf

למרבה הצער מספרן של הצפרדעים האלו הצטמצם משמעותית. ההסבר לכך הוא שכמו כמה מיני צפרדעים אחרות, הן נחשפו לפטרייה שגרמה להן מחלות זיהומיות. למרבה המזל, ננקטים מספר צעדים כדי לשמר אותן. יהיה חבל לאבד יצור כל כך יפה עם עיניים כסופות ועור ירוק זוהר.

האטלופוס

האטלופוס הן קרפדות קטנות ובעלות צבעים עזים שנמצאות בקוסטה ריקה, בבוליביה ובמקומות נוספים בסביבה. יש מספר רב של מיני קרפדות אלו, כאשר מינים מסוימים נמצאים בסכנת הכחדה ואחרים נכחדו למרבה הצער.

קרפדת קנים

קרפדת הקנים מוכרת בגלל הגודל שלה. היא בדרך כלל גדולה מאוד ומגיעה לאורך מקסימלי של 38 סנטימטרים, כפי שתועדה בשוויץ. תוכלו לראות כמותה במרכז אמריקה, כאשר אם אתם רוצים לראות את הגדולות יותר, כדאי לכם לפנות לאזורים פחות מאוכלסים.

לסיכום

קוסטה ריקה, הידועה במגוון הביולוגי עוצר הנשימה שלה, מארחת שפע של מיני בעלי חיים ייחודיים שבחלקם נמצאים בסכנת הכחדה. שימורם של בעלי החיים המגוונים אלה הוא בעל חשיבות רבה, והוא זה המדגיש את מחויבותה של המדינה לשמר את המורשת האקולוגית העשירה שלה.

מאוימים מאובדן בתי הגידול שלהם ופעילויות אנושיות שונות, בעלי חיים כמו הקצאל המרהיב, היגואר החמקמק וצב הים הכריזמטי עומדים בפני סכנת הכחדה. מתוך הכרה בערכם של יצורים אלה ואחרים ושל המערכות האקולוגיות שלהם, מאמצי השימור בקוסטה ריקה מדגישים את המשמעות של כיבוד בתי הגידול שלהם וטיפוח דו הקיום בין בני אדם וחיות בר.

כאשר אתם יוצאים לטיול בקוסטה ריקה, וממקום של התחשבות וכיבוד הסביבה שבה אתם נמצאים וגם על תקן של "אורחים לרגע", חשוב שתעשו את כל המאמצים לשמור על המקום, להתחשב בבעלי החיים ובעיקר לא להתערב ולהפריע להתנהלותו של הטבע.

פורסם ב:

Scroll to Top
דילוג לתוכן