דף הבית » פעילויות » הג'ונגלים ויערות הגשם של קוסטה ריקה

הג'ונגלים ויערות הגשם של קוסטה ריקה

קוסטה ריקה ממוקמת במרכז אמריקה בין פנמה לניקרגואה. מיקומה מספק לה חלק מהמגוון הביולוגי הייחודי ביותר בעולם. למרות שקוסטה ריקה היא מדינה די קטנה ניתן למצוא בה מגוון עצום של שמורות טבע ממש זו ליד זו. למעשה, ביום אחד תוכלו לבקר בחוף, במפל, בשמורת טבע, ביער עננים, במקלט לחיות בר, בהר געש וביער גשם טרופי! מה שהופך את קוסטה ריקה לכל כך מדהימה, זה השפע של יערות הגשם הטרופיים, הג'ונגלים, שמהווים את רוב המדינה.

גשר חבלים בג'ונגל

יערות גשם הם יערות טרופיים שזוכים לכמות גדולה של גשם. ישנם 13 סוגים שונים של יערות גשם בעולם וכל אחד מהם מורכב מבעלי חיים וצמחייה, חיות בר ומיקרו אקלים יחודיים. בקוסטה ריקה תמצאו 6 סוגי יערות גשם. העצים הגבוהים יוצרים חופת יער שהיא אפשר לומר איזור אקולוגי עצמאי בו ניתן למצוא בעלי חיים רבים, ציפורים וחרקים החיים באושר. חלק מהחיות המפורסמות יותר שנמצאות בג'ונגלים של קוסטה ריקה הם עצלנים, קופי שאגן, קופי קפוצ'ין לבני ראש, מקאו וצפרדעי חץ הרעל.

הג'ונגלים הם הסיבה לכך שבקוסטה ריקה יש כל כך הרבה פארקים לאומיים, שמורות טבע, מקלטים לחיות בר ומגוון כה עצום של חי וצומח. הם גם הסיבה שבגללה תמצאו במדינה מגוון עצום של בעלי חיים ומסלולי הליכה. המשיכו לקרוא על הסוגים השונים של יערות הגשם שקיימים בקוסטה ריקה ומה הופך אותם לכל כך יוצאי דופן!

איפה נמצאים הג'ונגלים?

ג'ונגלים נמצאים בקוסטה ריקה כמעט בכל מקום. מנואל אנטוניו, חצי האי אוסה, מונטוורדה וטורטוגרו הם רק כמה דוגמאות מייצגות. למעשה, בכל אזור יש סוגים שונים של יערות. יערות הגשם המסורתיים נמצאים בחצי האי אוסה ובטורטוגרו. ואילו בצפון קוסטה ריקה אל חופי האוקיינוס השקט, בגואנקסטה ליתר דיוק, נמצאים הג'ונגלים היבשים. לבסוף, לא הרחק מסן חוזה נמצא יער העננים מונטוורדה. כל סוג יער יפהפה בדרכו שלו והוא הופך את קוסטה ריקה לאחת המדינות המגוונות ביותר מבחינה ביולוגית בעולם.

הסוגים השונים של יערות הגשם בקוסטה ריקה

יער טרופי

הג'ונגלים מאופיינים בחופות יער מסיביות המאפשרות לצמחייה עבותה לגדול על הקרקע. בקוסטה ריקה, יערות גשם טרופיים מקבלים יותר מ-200 סנטימטרים של גשם מדי שנה! הג'ונגלים של קוסטה ריקה מאופיינים גם במגוון גדול של מיני בעלי חיים המצויים שם. היכנסו לכל יער גשם טרופי ומיד תשמעו את קופי השאגן צורחים, את תוכי המקאו צווחים ואת הצפרדעים מקרקרות. התבוננו מקרוב ותראו גם עצלנים, נחשים, עטלפים וחרקים מיוחדים. סביר להניח שלא תראו בעלי חיים ממשפחת החתוליים הגדולים, אבל הם גרים שם.

יער טרופי יבש

יערות יבשים טרופיים נמצאים בעיקר באזור גואנקסטה, שם הגובה נמוך יותר ויש הרבה פחות גשמים ומשקעים. שימו לב שליערות הטרופיים היבשים יש פחות צמחייה מאשר ביערות הגשם הטרופיים. הצפיפות הנמוכה יותר של הצמחייה יכולה למעשה להקל על הזיהוי של קופי הקפוצ'ין הלבנים, העצלנים, האיגואנות והתוכים הצבעוניים שחיים שם.

בין היערות הטרופיים היבשים ניתן למנות את הפארק הלאומי רינקון דה לה וייחה, הפארק הלאומי סנטה רוזה והפארק הלאומי פאלו ורדה. אל תפספסו את מסלולי ההליכה המדהימים המתפתלים בין הפארקים, רכיבה על סוסים, רפטינג, קיאקים ואופני הרים.

airalo ad

יערות הגשם של שפלת החוף

אם אתם רוצים לראות כמה מהעצים הגבוהים ביותר בקוסטה ריקה, בקרו ביערות הגשם של שפלת החוף. היערות הללו משתרעים על פני גבהים של 0-1000 מטר מעל פני הים והם חמים ולחים כל השנה. יש בתוכם כמה סביבות מיקרו-אקלים שונות ולכן הצומח והחי בהם מגוונים מאוד. ביערות השפלה תוכלו למצוא אם יתמזל מזלכם פומות, טוקנים, צפרדעים ועטלפים.

טורטוגרו הוא יער הגשם הפופולרי ביותר בשפלת החוף ואפשר לטייל בו ברגל או בסירה. בעלי חיים בדרך כלל מרגישים פחות מאוימים מסירות או קיאקים ולכן מומלץ מאוד לחקור את האיזור בשייט.

יער עננים

יער עננים
יער עננים

יערות העננים של קוסטה ריקה הם ממש מדהימים. יערות עננים נמצאים בגבהים גבוהים יותר ונקראים כך בגלל המראה המעורפל התמידי שלהם. כשהאוויר הקריר עולה מעלה מהים במעלה ההרים, נוצרים עננים תלויים נמוכים המעניקים ליער מראה מסתורי וקסום. יערות עננים הם יעד חופשה אידיאלי למטיילים אקולוגיים, חובבי טבע, ירוק וצפרים. ביקור ביערות העננים של קוסטה ריקה שונה לגמרי מטיול בחופים. אל תשכחו בגדים חמים יותר, נעלי הליכה ומשקפות כדי שתוכלו לחקור את היער בנוחות ולזהות את קופי העכביש וציפוי הקצאל המרהיבות.

יערות העננים המעניינים ביותר בקוסטה ריקה הם שמורת הטבע מונטוורדה ושמורת יער העננים סנטה אלנה. חלק מהאטרקציות כאן הם רכיבה על סוסים והליכה על פני הגשרים התלויים המפורסמים.

יער גדת נהר

יערות גדות נהר נמצאים ליד גופי מים ומהווים בית נהדר לבעלי חיים יבשתיים ומימיים כאחד. היערות במיקום הזה הם לחים מאוד ועוזרים למזער את שחיקת הקרקע ולמנוע הצפות. חפשו כאן יונקי דבש וציפורים נוספות בעיקר ביערות גדות הנהר שנמצאים באזור הדרומי של קוסטה ריקה.

ביצות מנגרובים

ביצות מנגרובים נוצרות במקום שבו מים מתוקים ומים מלוחים נפגשים. הדבר יוצר מערכת אקולוגית ייחודית שבה היערות עוברים מיבש לרטוב. עצי המנגרובים שקועים חלקית במים ויש להם רמות שונות של סבילות למים מלוחים. המנגרובים מספקים בית גידול טבעי לעצלנים, עשרות מיני ציפורים, חתולים טרופיים, תנינים ומאות מינים ימיים.

ביצת מנגרובים
ביצת מנגרובים

איזורי המנגרובים הפופולריים בקוסטה ריקה ממוקמים בפארק הלאומי לאס באולס, קרוב לפוארטו חימנז בחצי האי אוסה, המקלט לחיות הבר גנדוקה מנזנילו בחוף הקריבי והפארק הלאומי קאוויטה. הדרך הטובה ביותר לחקור את המנגרובים היא בשייט קיאקים וטיפ חשוב – אל תנסו ללכת דרך המנגרובים כי אתם תמצאו את עצמכם עמוק בבוץ.

פעילויות מעניינות בג'ונגלים של קוסטה ריקה

ישנן פעילויות מהנות רבות לכל סוגי המטיילים בכל אחד מהג'ונגלים של בקוסטה ריקה. צאו בעצמכם אל הטבע או קחו סיור מותאם אישית עם מדריך מקצועי. צאו ליערות העננים של מונטוורדה או שוטו בקיאקים דרך הנהרות ויערות הגשם של טורטוגרו. צאו לצפר לכם ברחבי היערות היבשים של גואנקאסטה או הירגעו בלודג' טרופי בחצי האי אוסה.

בעלי החיים והצומח בג'ונגלים של קוסטה ריקה

יערות גשם מכל סוג מהווים בסיס מצוין לשגשוג של חי וצומח. 6 אחוזים מהמגוון הביולוגי בעולם נמצאים ביערות הגשם האלה. קוסטה ריקה היא ביתם של כחצי מיליון מינים, יותר מחצי מהם הם חרקים.

חלק מבעלי החיים שביערות הגשם הם אגוטים, חוטמנים, קופי שאגן, קופי קפוצ’ין, עצלנים ותנינים.

ביערות הגשם של קוסטה ריקה חיים גם כמה מינים שנמצאים בסכנת הכחדה כגון יגוארים, טפיר בירדי. אולם עקב כריתת יערות והרס בתי הגידול שלהם, למרבה הצער, אוכלוסייתם הצטמצמה מאוד בשנים האחרונות.

בין הציפורים המיוחדות שכאן נמצאות ה-Quetzal והארה הארגמנית – שני מינים של ציפורים מרהיבות. צפרים מגיעים מכל רחבי העולם כדי לקבל הזדמנות לראות אותם בסביבתם הטבעית.

Scroll to Top
דילוג לתוכן